Powtórne leczenie kanałowe
Problemy z zębem leczonym wcześniej kanałowo wcale nie muszą oznaczać konieczności jego usunięcia – aby ocalić ząb, w pewnych przypadkach wystarczy przeprowadzić tzw. reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe.
Powtórne leczenie kanałowe – wskazania
Konieczność powtórzenia leczenia kanałowego nie musi oznaczać, że poprzednie leczenie przeprowadzone było w sposób nieprawidłowy. Wskazaniem do reendo bardzo często jest niewypełnienie wszystkich kanałów zęba za pierwszym razem, co wynikać może z ich nieodnalezienia lub trudnej dostępności. W tym miejscu, warto zwrócić uwagę na ogromny postęp w dziedzinie stomatologii na przestrzeni ostatnich lat, dzięki któremu obecnie możliwe jest znacznie dokładniejsze, a tym samym skuteczniejsze leczenie nawet trudnych przypadków. To sprawia, że chcąc zadbać o zdrowie zębów warto postawić na gabinety, w których stosuje się nowoczesne rozwiązania i technologie – szczególnie kiedy konieczne jest powtórne leczenie kanałowe.
Należy również zaznaczyć, że powtórne leczenie kanałowe jest niezbędne w sytuacji, kiedy po pierwszym leczeniu, w kanale zęba znajdują się fragmenty złamanego narzędzia endodontycznego – taki odłamek może być przyczyną zmian okołowierzchołkowych, dlatego konieczne jest jego usunięcie. Ponadto, do częstych przyczyn reendo zaliczyć można między innymi powodujące infekcję uszkodzenia korony zęba wcześniej leczonego kanałowo, a także perforacje komory lub korzenia i próchnicę odsłaniającą wyleczone kanały.
Powtórne leczenie kanałowe – przebieg
Co ważne, w porównaniu do pierwszej procedury, powtórne leczenie kanałowe jest zabiegiem trudniejszym, jednak jego przebieg wygląda podobnie. Cała procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu i polega na usunięciu poprzednio założonych wypełnień, ponownym, dokładnym oczyszczeniu kanałów zęba oraz ich wypełnieniu i odbudowie korony. Warto również podkreślić, że reendo nierzadko wykonywane jest z użyciem mikroskopu, co pozwala na wyjątkowo precyzyjne działanie i jednocześnie przekłada się na wysoką skuteczność leczenia.
Powtórne leczenie kanałowe – dlaczego warto?
Leczenie kanałowe to często ostatnie rozwiązanie pozwalające uniknąć utraty zęba – podobnie jest z reendo. Ponadto, należy podkreślić, że braki w uzębieniu stanowią nie tylko problem natury estetycznej, ale również zdrowotnej, dlatego tak ważna jest dbałość o stan jamy ustnej. Powtórne leczenie kanałowe nierzadko jest jedyną alternatywą dla ekstrakcji i co więcej, skutecznie przeprowadzone sprawia, że własny ząb pacjenta może służyć jeszcze przez długie lata – szanse powodzenia tego typu procedury oceniane są indywidualnie. To wszystko przekłada się na istotę roli, jaką odgrywa wybór gabinetu w którym przeprowadzone będzie powtórne leczenie kanałowe.