Blog

W bardzo dużym uproszczeniu, augmentacja to zabieg mający na celu regenerację kości wyrostka zębodołowego, nierzadko umożliwiający wszczepienie implantu zębowego. Należy jednak podkreślić, że nie w każdym przypadku augmentacja kości jest niezbędna – wyjaśniamy, na czym polega rzeczony zabieg, a także w jakich sytuacjach jest przeprowadzany.

Augmentacja – kiedy konieczne jest wykonanie zabiegu?

Ze względu na aspekty estetyczne oraz większy niż w przypadku standardowych protez komfort, implanty zębowe cieszą się stale rosnącą popularnością, a chcąc skorzystać z możliwości jakie daje w tym zakresie stomatologia estetyczna, Warszawa Targówek jest dobrym kierunkiem do obrania. Nierzadko przed wszczepieniem implantu niezbędna jest augmentacja kości wyrostka zębodołowego – naturalnie postępujący proces zaniku owej kości po utracie zęba może uniemożliwić wprowadzenie wszczepu śródkostnego, w związku z czym pojawić się może konieczność odbudowy kości. Co ważne, augmentacja nie musi być wykonywana, kiedy wyrostek zębodołowy jest wystarczająco duży i dobrej jakości – najczęściej w sytuacji, kiedy wszczepienie implantu przeprowadzane jest bezpośrednio lub niedługo po utracie zęba. Indywidualnej oceny stanu kości na podstawie odpowiednich badań dokonuje wykwalifikowany dentysta – Warszawa Targówek to jedna z wielu lokalizacji, gdzie pacjenci mają dostęp do najlepszych specjalistów.

Augmentacja – na czym polega?

Augmentacja, czyli sterowana regeneracja kości to zabieg, którego istotą jest zwiększenie grubości i wysokości wyrostka zębodołowego, umożliwiające wszczepienie implantu. Sama procedura augmentacji, w zależności od wielkości zaniku kostnego może być przeprowadzona przy implantacji, jak również jako osobny zabieg poprzedzający założenie wszczepu śródkostnego. Warto podkreślić, że do wykorzystywanych przy zabiegu jakim jest augmentacja rodzajów uzupełnień zalicza się materiały kościozastępcze bądź materiał kostny pobrany z bródki lub okolicy za zębami trzonowymi (autoprzeszczep).

Augmentacja – jak przebiega?

Augmentacja jest mało inwazyjnym zabiegiem, przeprowadzanym po wykonaniu znieczulenia. Jego przebieg rozpoczyna się od pobrania materiału do autoprzeszczepu – etap ten nie występuje w sytuacji, kiedy do uzupełnienia zaniku używany jest materiał kościozastępczy. Następnie, odpreparowany zostaje płat śluzówkowo-okostnowy, po czym wprowadza się materiał uzupełniający ubytek w kość wyrostka zębodołowego. Rzeczony materiał pokrywa się membraną, która zapobiega wrastaniu tkanek miękkich, a także uprzednio odpreparowanym płatem błony śluzowej. Po zabiegu augmentacji, wszczepiony materiał ulega przekształceniu w pełnowartościową tkankę kostną, a czas trwania całego okresu osteointegracji wynosi około 4-6 miesięcy.

Augmentacja – zalecenia po zabiegu

Aby augmentacja przyniosła zamierzony efekt ważne jest, aby stosować się do zaleceń obejmujących między innymi określoną farmakoterapię, zabiegi higienizacyjne wysokiej jakości oraz odpowiednią dietę. Należy pamiętać, że augmentacja jest nierzadko zabiegiem warunkującym możliwość zastosowania rozwiązania jakim są implanty zębowe – Warszawa Targówek to jedna z lokalizacji, gdzie specjaliści z wykorzystaniem najlepszych technik przeprowadzają pacjentów przez cały proces leczenia implantologicznego.

08 Lis, 2020

Biała dieta po wybielaniu – co jeść?

Na finalny efekt wybielania zębów wpływ ma nie tylko metoda przeprowadzania zabiegu, ale również odżywianie po jego wykonaniu, dlatego ważne jest, aby przez określony czas stosowana była tzw. biała dieta.… Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *