Blog

Licówki to doskonałe rozwiązanie dla osób, które borykają się z przerwami pomiędzy zębami, ukruszonym szkliwem, przebarwieniami czy nieestetycznymi wypełnieniami. Dzięki nim można nadać zębom piękny kształt i białą barwę. Z czego wykonane są licówki? Co to są licówki?

Licówki – co to jest i jak przebiega zabieg?

Licówki to cienkie nakładki, przyklejane na powierzchnię zębów. Skutecznie maskują niedoskonałości i zmieniają kształt zębów, nadając im pożądany wygląd. Wykonane są najczęściej z porcelany, ceramiki lub kompozytów. Licówki przyklejane są do licowej strony zębów na podstawie odlanego modelu. Dobiera się je biorąc pod uwagę kształt ust, rysy twarzy, preferencje i materiał, z którego mają zostać wykonane licówki. Cena jest uzależniona między innymi od tworzywa i lokalizacji kliniki dentystycznej.

Jak wygląda zabieg?

W pierwszej kolejności stomatolog przeprowadza pełen wywiad, ocenia stan zdrowia zębów, bada zgryz, określa stan szkliwa zębów i dobiera po konsultacji z pacjentem odpowiednie licówki. W dalszej kolejności wykonuje zabieg czyszczenia zębów, uzupełniania ubytków oraz wymiany starych wypełnień. Następnie w znieczuleniu miejscowym usuwa niewielką ilość szkliwa. Licówki powstają w laboratorium protetycznym, jednak w tym czasie pacjent ma zapewnione licówki tymczasowe. Po kilkunastu godzinach od założenia właściwych nakładek może pojawić się wrażliwość zębów na zimno i ciepło, dlatego warto unikać skrajnych temperatur. Higiena jamy ustnej przebiega tak samo – należy myć zęby 2 razy dziennie, regularnie usuwać osad i kamień nazębny, a także zgłaszać się na kontrolę 2 razy w roku.

Licówki – cena

Ostateczna cena licówek jest uzależniona od tworzywa, z którego są wykonane. Najdroższe licówki, jednak najbardziej trwałe, to licówki porcelanowe. Jako jedyne zapewniają nieskazitelny uśmiech na długie lata. Ich cena wynosi około 2 tys. zł (jeden ząb). Alternatywą są na przykład licówki kompozytowe, których koszt waha się w przedziale 500-750 zł. W przypadku chęci założenia kilku licówek warto zdecydować się na pakiet i dobrej jakości licówki. Cena wówczas będzie bardziej atrakcyjna.

Licówki – przed i po

Jaki efekt można uzyskać zakładając licówki (przed i po)? Te cienkie płatki przyklejane do powierzchni zęba skutecznie maskują wszelkie niedoskonałości. Ukruszenia, nierówności szkliwa, przebarwienia zostają zniwelowane, dzięki czemu można uzyskać efekt perfekcyjnie równych i białych zębów. Porcelana najlepiej imituję prawdziwe szkliwo, dlatego stomatolodzy szczególnie polecają takie licówki. Przed i po zabiegu nie należy martwić się o stan naturalnych zębów, na których zostaną przyklejone licówki. Co to oznacza? Jeżeli zęby zostaną wcześniej dokładnie oczyszczone i w razie konieczności wyszlifowane, wyglądają bardzo naturalnie. Nawet najcieńsze licówki zwiększają objętość zębów, dlatego jeżeli istnieje taka potrzeba, mogą zostać najpierw oszlifowane.

Gdzie wykonać licówki?

Osoby, które unikają wizyt w klinice dentystycznej mogą nie mieć świadomości, jak rozwinęła się stomatologia estetyczna. Warszawa to miasto, gdzie znajdziemy jednych z najlepszych specjalistów w Polsce. Stomatologia (Targówek) oferuje pełen zakres zabiegów, zapewniających piękny i śnieżnobiały uśmiech – od profilaktyki, po leczenie, na zabiegach estetycznych kończąc.

Przeczytaj również: Licówki kompozytowe a porcelanowe – jakie wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *