Blog

Statystyki wskazują, że na schorzenie jakim jest próchnica zębów cierpi znaczna większość osób dorosłych i dzieci w Polsce. Dane te powinny wzbudzać duży niepokój, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż nieleczona próchnica zębów może przyczyniać się do powstawania chorób nie tylko w obrębie jamy ustnej – dostające się do krwiobiegu bakterie zarażają inne organy, czego skutkiem mogą być między innymi schorzenia stawów i nerek, a także problemy okulistyczne.

Próchnica zęba, a także jej zapobieganie i leczenie to zagadnienia, na których koncentruje się stomatologia zachowawcza – Warszawa Targówek to jedna z wielu lokalizacji, gdzie pacjenci mogą cieszyć się najwyższej jakości opieką.

Próchnica zębów – przyczyny

Próchnica zębów to choroba, na której rozwój wpływa wiele czynników, a jednym z najważniejszych jest niezachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Nagromadzone w postaci płytki nazębnej bakterie rozkładają węglowodany, przy czym powstają kwasy rozpuszczające mineralną strukturę szkliwa. Powstawaniu próchnicy zębów sprzyja ponadto częste podjadanie oraz długotrwałe zaleganie resztek pokarmów w bruzdach i przestrzeniach międzyzębowych, co przyczynia się do zwiększonej produkcji wspomnianych kwasów. Warto również zaznaczyć, że próchnica zębów sklasyfikowana jest jako choroba zakaźna, a zarazić się nią można między innymi przez używanie jednych sztućców czy też korzystanie ze wspólnej szczoteczki. Na możliwość zarażenia szczególną uwagę zwrócić powinni młodzi rodzice – sprawdzanie temperatury pokarmu bezpośrednio z butelki dziecka lub oblizywanie upuszczonego smoczka naraża malucha na przeniesienie bakterii powodujących próchnicę zębów z ust rodzica.

Próchnica – objawy i przebieg

Aby móc zareagować możliwie najwcześniej, warto wiedzieć jak przebiega próchnica. Objawy, które zaobserwować można we wczesnym stadium choroby to białe, matowe przebarwienia zmieniające kolor pod wpływem barwników z pożywienia, które świadczą o porowatości szkliwa. Na tym etapie, próchnica zęba możliwa jest do wyleczenia nieinwazyjnymi metodami, a najlepsze w tej sytuacji rozwiązanie zaproponuje stomatolog – Warszawa, podobnie jak wiele innych miast w Polsce, umożliwia szybkie umówienie wizyty u wykwalifikowanych specjalistów, zajmujących się problemem jakim jest próchnica. Objawy świadczące o bardziej zaawansowanym stadium choroby to przede wszystkim ubytek próchnicowy, popularnie nazywany dziurą, a także występujące na dalszych etapach ból zęba i nadwrażliwość na temperatury, co oznacza, że próchnica zęba postępuje, a bakterie zdążyły już wniknąć w głąb tkanek.

Próchnica – leczenie

Problemom zdrowotnym najlepiej jest zapobiegać, jednak jeżeli już się one pojawią, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty – wyjątku pod tym względem nie stanowi próchnica. Leczenie na wczesnym etapie zaawansowania choroby polega na remineralizacji szkliwa zębów, która nie wymaga nieprzyjemnego borowania. W sytuacji, kiedy w strukturze zęba pojawia się ubytek, który spowodowała próchnica, leczenie obejmuje usunięcie chorej tkanki, a następnie założenie odpowiedniej plomby. Zaawansowana próchnica zębów prowadzi natomiast do konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego, a w skrajnych przypadkach nawet ekstrakcji. Po usunięciu zaatakowanego próchnicą zęba, warto zwrócić uwagę na możliwości jakie daje protetyka stomatologiczna – Warszawa jest jednym z miast, gdzie pacjenci mają dostęp do najlepszych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *