Blog

Próchnica u dzieci niestety jest problemem dość powszechnym – według statystyk, na to schorzenie cierpi około 70% maluchów w wieku przedszkolnym, dlatego każdy opiekun powinien zwrócić szczególną uwagę na dziedzinę jaką jest stomatologia dziecięca. Warszawa, podobnie jak wiele innych miast w Polsce, daje szeroki dostęp do specjalistów, którzy nie tylko posiadają specjalistyczną wiedzę, ale również charakteryzują się odpowiednim podejściem do najmłodszych pacjentów. Odpowiadamy na pytania, jak wygląda próchnica zębów mlecznych i na czym polega jej leczenie.

Próchnica u dzieci – charakterystyka schorzenia

Próchnica u dzieci pojawiać się może już w wieku niemowlęcym, a na jej powstawanie wpływać mogą czynniki takie jak na przykład podatność uwarunkowana genetycznie, częste podawanie słodzonych smoczków lub butelki ze słodkimi płynami mające na celu uspokojenie dziecka, a także niezachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej i unikanie wizyt kontrolnych u stomatologa. Co ważne, problemu jakie stanowi próchnica u dzieci, w żadnym przypadku nie można bagatelizować – kondycja uzębienia młodego człowieka istotnie wpływa na możliwość wystąpienia różnego rodzaju konsekwencji zdrowotnych w przyszłości. Próchnica zębów mlecznych skutkować może między innymi problemami z zębami stałymi oraz ich przedwczesną utratą, a w takiej sytuacji jedyne rozwiązanie stanowi protetyka stomatologiczna – Warszawa jest jednym z wielu miast, gdzie można kompleksowo zadbać o stan uzębienia, niezależnie od wieku pacjenta.

Próchnica u dzieci – przebieg i leczenie

Próchnica u dzieci wygląda podobnie jak w przypadku osób dorosłych – pierwszym objawem są często białe, matowe smugi oraz przebarwienia. Jest to etap, na którym możliwe jest odwrócenie zachodzących w uzębieniu zmian – wystarczy wizyta w gabinecie, w którym przyjmuje odpowiednio wykwalifikowany dentysta. Warszawa to jedna z lokalizacji, gdzie najmłodsi zostaną otoczeni wyjątkowo dobrą opieką. W tak wczesnym stadium, próchnica u dzieci leczona jest specjalnymi preparatami, które chronią szkliwo przed postępem choroby, a także wspomagają jego odbudowę i poprawiają ogólną kondycję zębów.

Na bardziej zaawansowanym etapie choroby, próchnica u dzieci powoduje powstawanie ciemnych, najczęściej czarnych bądź brązowych ubytków. Tego rodzaju ubytki szybko zaczynają pojawiać się również na pobliskich zębach, a towarzyszyć im może stan zapalny wywołujący ból, szczególnie w trakcie przeżuwania. Próchnica zębów mlecznych w tym stadium wymaga indywidualnego dopasowania leczenia – do często spotykanych metod zalicza się usunięcie zmienionych chorobowo tkanek i wstawienie w ich miejsce plomby (w przypadku najmłodszych pacjentów zastosować można między innymi kolorowe wypełnienia, które zachęcą dziecko do współpracy) lub impregnację zębów, opierającą się na powstrzymującym rozwój choroby roztworze azotanu srebra.

Zdarzyć się też może, że najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie zaatakowanego próchnicą zęba, a decyzję o sposobie leczenia powinien podjąć dentysta specjalizujący się w stomatologii dziecięcej – Warszawa daje szerokie możliwości w kwestii wyboru odpowiedniego gabinetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *