Blog

Nie ulega wątpliwości, że zęby zatrzymane mogą przysporzyć wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Z anatomicznego punktu widzenia, są to prawidłowo wykształcone zęby, które się nie wyrznęły – całkowicie lub częściowo. Warto zaznaczyć, że problem ten dotyczy najczęściej zębów trzonowych, a szczególnie tzw. zębów mądrości, czyli ósemek, jednak można się również spotkać z zatrzymanymi zębami przedtrzonowymi, kłami i siekaczami.

Zęby zatrzymane – przyczyny

Przyczyn zatrzymania zębów wymienić można wiele. Najczęściej zatrzymane zęby są efektem braku odpowiedniej ilości miejsca w łuku, który może być spowodowany nieprawidłowym ułożeniem pozostałych zębów i ich nadmiernym stłoczeniem, a także późną utratą zębów mlecznych, co blokuje wyrzynanie się zębów stałych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że problemy z wyrzynaniem mogą wynikać również z wielkości zębów – ma to miejsce w przypadku, kiedy są one zbyt duże. Ponadto, do przyczyn zatrzymania zębów zalicza się między innymi czynniki genetyczne, niedobory witamin A i D oraz guzy i torbiele szczęki.

Zęby zatrzymane – powikłania

Zęby zatrzymane mogą nieść za sobą konsekwencje zdrowotne, które niekiedy bywają poważne. Do skutków nieprawidłowego wyrżnięcia się zębów zalicza się przede wszystkim silne, chroniczne bóle, a także nawracające stany zapalne. Nie są to jedyne dolegliwości, jakie powodować mogą zęby zatrzymane. Powikłania, które mogą wystąpić to także między innymi szczękościsk, dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, pęknięcie korzenia lub całego zęba sąsiadującego z zatrzymanym oraz paradontoza i próchnica wyrżniętej części zęba. Co więcej, ząb zatrzymany w kości stanowi również problem natury estetycznej – może powodować wady zgryzu, a także zaburzać estetykę uśmiechu, szczególnie w przypadku niewyrżnięcia się jednego z zębów przednich.

Zęby zatrzymane – leczenie

W przypadku zębów zatrzymanych stosuje się leczenie chirurgiczne lub ortodontyczne – dobór metody zależy od stopnia zaawansowania problemu, a także tego, który konkretnie ząb się nie wyrznął bądź wyrznął nieprawidłowo. W najczęściej spotykanej sytuacji, tzn. kiedy zatrzymanym zębem jest ósemka, zazwyczaj leczenie polega na przeprowadzeniu zabiegu z zakresu jakim jest chirurgia stomatologiczna. Co ważne, nie należy zapominać o tym, jak trudnym zabiegiem może okazać się usuwanie ósemek – warto w związku z tym udać się do odpowiednio wykwalifikowanego specjalisty.

Leczenie ortodontyczne zatrzymanego zęba zazwyczaj dotyczy zębów przednich. Należy pamiętać, że jest to proces czasochłonny, który może trwać kilka lat. Co ważne, tego typu leczenie warto podjąć możliwie jak najwcześniej – najlepiej, jeśli zęby nie będą jeszcze ściśle ułożone w szczęce. W doborze odpowiedniej dla danego pacjenta metody leczenia pomóc może dentysta – Warszawa to jedno z miejsc, gdzie do każdego przypadku podchodzi się indywidualnie. Niezależnie od tego, czy przeprowadzane będzie leczenie ortodontyczne, czy też ekstrakcja zębów.

12 Apr, 2021

Odbudowa zęba na korzeniu

Odtworzenie zniszczonego zęba jest niezwykle ważne nie tylko ze względu na aspekty funkcjonalne, ale również estetyczne. Co ważne, istnieje wiele metod odbudowy uzębienia, a wybierając konkretne propozycje należy wziąć pod… Read More
08 Nov, 2020

Biała dieta po wybielaniu – co jeść?

Na finalny efekt wybielania zębów wpływ ma nie tylko metoda przeprowadzania zabiegu, ale również odżywianie po jego wykonaniu, dlatego ważne jest, aby przez określony czas stosowana była tzw. biała dieta.… Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This field is required.

This field is required.