Blog

Wkład koronowo-korzeniowy zwany również sztyftem to rozwiązanie, które pozwala stosunkowo tanio odbudować mocno zdegradowany ząb. Czym dokładnie są wkłady koronowe? Jak przebiega odbudowa zęba na sztyfcie? W jakich sytuacjach stosuje się wkłady korzeniowe?

Czym jest wkład koronowo-korzeniowy?

Wkład koronowo-korzeniowy to rodzaj protezy, którą umieszcza się wewnątrz korzenia zdegradowanego zęba w celu wzmocnienia jego struktury. Dzięki temu na sztyfcie można umieścić nową koronę. W odróżnieniu od tradycyjnych implantów wkład koronowo-korzeniowy jest stosunkowo tanim rozwiązaniem, a poza tym wykorzystuje zdrową część zęba pacjenta.

Wkłady koronowe – jakie są ich rodzaje?

Wkłady korzeniowe można podzielić na 2 rodzaje, których zastosowanie zależy od stanu zęba pacjenta. Wyróżniamy:

  • koronowo-korzeniowy uniwersalny – jest wykonany z włókna szklanego i posiada standardowe rozmiary. Nie jest konieczne pobieranie wycisku, dlatego leczenie może się odbyć na dobrą sprawę w ramach jednej wizyty. Tego rodzaju wkłady koronowe są wykorzystywane, gdy uda się zachować większość tkanek zęba.
  • koronowo-korzeniowy lany – jest wykonany z metalu i stosuje się go, kiedy ząb utracił znaczną część swojej struktury. Tę wytrzymałą protezę wykonuje się na zamówienie w laboratorium po pobraniu wycisku z korzenia pacjenta.

Kiedy stosuje się wkład koronowo-korzeniowy?

Wkład koronowo-korzeniowy można zastosować w sytuacji, kiedy ząb został znacznie uszkodzony i jego korony nie da się odbudować w inny sposób. Może to być wynikiem długotrwale zaniedbanej próchnicy jak również urazu mechanicznego zęba. Odbudowa zęba na sztyfcie odbywa się także w momencie, gdy należy go wzmocnić przed założeniem protezy w postaci mostu.

Istnieją też przeciwwskazania, w przypadku których wkład koronowo-korzeniowy nie jest dobrym rozwiązaniem. Dzieje się tak, gdy korzeń został złamany pionowo, co uniemożliwia trwałe umieszczenie w nim sztyftu. Jeśli uszkodzenie zęba nastąpiło w przestrzeni poddziąsłowej, wkłady koronowe również nie będą wystarczająco stabilne. Przeciwwskazaniem do odbudowy zęba na sztyfcie może również być uczulenie na materiał, z którego wykonany jest wkład.

Jak przebiega odbudowa zęba na sztyfcie?

Odbudowa zęba na sztyfcie musi zostać poprzedzona leczeniem kanałowym. Następnie stomatolog nawierca otwór na wkład. W nim przy pomocy cementu na stałe umieszcza się w sztyft uniwersalny bądź indywidualny. W tym drugim przypadku na wcześniejszej wizycie konieczne jest pobranie wycisku i wykonanie wkładu u technika. Ostatni element to założenie korony zęba na wkład koronowo-korzeniowy. Sam zabieg przebiega zupełnie bezboleśnie.

Wkłady korzeniowe i inne zabiegi – zapraszamy do naszej kliniki na Targówku

Odbudowa zęba na sztyfcie pozwala pacjentowi cieszyć się protezą przez wiele lat, pod warunkiem że zabieg wykona fachowy dentysta. Warszawa Targówek to miejsce, w którym zapraszamy do naszej kliniki na tego typu zabiegi przeprowadzone w sposób nowoczesny i profesjonalny. Naszą specjalnością jest także stomatologia zachowawcza (Warszawa). Wierzymy, że dzięki niej nasi pacjenci nie będą musieli korzystać z protez!

15 lis, 2020

Augmentacja kości – czym jest?

W bardzo dużym uproszczeniu, augmentacja to zabieg mający na celu regenerację kości wyrostka zębodołowego, nierzadko umożliwiający wszczepienie implantu zębowego. Należy jednak podkreślić, że nie w każdym przypadku augmentacja kości jest… Read More

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This field is required.

This field is required.