Blog

Mimo obecnej wiedzy i rozwoju technologii, ekstrakcja zęba jest czasami konieczna. Wyrwanie zęba następuje, gdy nie ma możliwości jego odbudowy lub leczenie zachowawcze okazało się nieskuteczne. Jakie są wskazania do wyrwania zęba? Jak przebiega ekstrakcja zęba?

Wyrwanie zęba – wskazania do zabiegu

Usuwanie zęba jest konieczne w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi i np. z niedrożności kanałów. Wskazaniem do ekstrakcji są także głębokie zapalenia przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb oraz umiejscowienie zębów poza łukiem. Zdarza się również, że usuwa się zęby w przypadku leczenia ortodontycznego, gdy zęby nachodzą na siebie lub nie mieszczą się w szczęce. Wyrwanie zęba lekarze stomatolodzy traktują jako ostateczność po przeprowadzeniu diagnostyki radiologicznej.

Należy pamiętać o kilku kwestiach w dniu ekstrakcji zęba. Przede wszystkim powinno się przyjąć standardowo zalecane przez lekarza prowadzącego leki o ile ten nie wstrzymał ich podawania na czas okołozabiegowy, zjeść posiłek- nie przystępujemy do ekstrakcji na czczo o ile nie jest to zabieg w narkozie, a także poinformować lekarza o stanie zdrowia – przeziębieniu, złym samopoczuciu etc na dzień przed przystąpieniem do zabiegu.

Jak przebiega ekstrakcja zęba?

Chirurgiczne usuwanie zęba składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności pacjent musi wykonać zdjęcie pantomograficzne uzębienia, dzięki czemu stomatolog będzie mógł zaplanować przebieg zabiegu. Ekstrakcja zęba zostaje przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym i jest niemal bezbolesna. Lekarz w pierwszej fazie zrywa więzadło okrężne otaczające ząb. Następnie za pomocą tzw.dźwigni dochodzi do rozchwiania korzeni (dłutowanie) i wyjęcia zęba z zębodołu. Niezwykle ważne jest dokładne oczyszczenie zębodołu z fragmentami kości ze stanem zapalnym.

W dalszej kolejności stomatolog zszywa(nie zawsze) i opatruje ranę. Ekstrakcja zęba może wiązać się z powikłaniami, dlatego należy stosować się do zaleceń stomatologa. Przede wszystkim pacjent 2 godziny po zabiegu nie powinien pić ani spożywać posiłków. Po tym czasie można przyjmować jedynie miękkie, chłodne pokarmy. Nie należy palić papierosów przez jedną dobę po zabiegu, ani intensywnie płukać jamy ustnej nawet przez kilka dni po wyrywaniu zęba, ponieważ może dojść do uszkodzenia się skrzepu. Wyrwanie zęba wiąże się niekiedy z bólem pozabiegowym, dlatego lekarz powinien zalecić w razie konieczności stosowanie odpowiednich leków przeciwbólowych.

Ekstrakcja zęba – możliwe powikłania

Ekstrakcja zęba może nieść za sobą przykre powikłania w postaci ropnego zapalenia zębodołu lub przedłużającego się krwawienia. Jednak najczęściej pojawiającym się problemem po ekstrakcji zęba jest suchy zębodół. W momencie wyrwania zęba dochodzi do zranienia błony śluzowej, dzięki czemu powstaje skrzep. W procesie gojenia się rany, błona śluzowa jest odtwarzana, jednak może wystąpić lokalne zapalenie, czyli suchy zębodół. Do objawów, które powinny zaniepokoić pacjenta należą narastający ból po 2-4 dniach po ekstrakcji, często pulsujący i promieniujący do ucha i skroni, a także zaburzenia smaku, powiększenie węzłów chłonnych i nieprzyjemny zapach z ust. Wówczas konieczna jest ponowna wizyta u stomatologa w celu diagnozy i przepisania leków o większej skuteczności. Należy kontrolować proces gojenia się rany i nie dopuszczać do przerwania skrzepu. Jeżeli dojdzie do zakażenia bakteryjnego zębodołu, konieczna może okazać się antybiotykoterapia, trwająca przeważnie 7-10 dni.

Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń stomatologa po zabiegu. Ekstrakcja zęba wymaga doświadczenia i wiedzy od lekarza, który musi przeprowadzić pacjenta przez cały proces i poinformować o ewentualnych powikłaniach. Stomatologia (Targówek) jest obecnie bardzo rozwiniętą dziedziną, dlatego prawidłowo przeprowadzony zabieg, jakim jest ekstrakcja zęba, minimalizuje ryzyko przykrych objawów.

10 Jul, 2020

Próchnica – przyczyny, przebieg i leczenie

Statystyki wskazują, że na schorzenie jakim jest próchnica zębów cierpi znaczna większość osób dorosłych i dzieci w Polsce. Dane te powinny wzbudzać duży niepokój, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż… Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This field is required.

This field is required.