Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem prawidłowej czynności i budowy całego układu stomatognatycznego (jama ustna z zębami, mięśnie, nerwy oraz stawy skroniowo-żuchwowe).

Kiedy działania z zakresu stomatologii zachowawczej to zbyt mało, aby zaspokoić funkcjonalne bądź estetyczne potrzeby pacjenta wtedy wkracza protetyka stomatologiczna.

Zadzwoń i zapisz się na wizytę już dziś!

+48 517 498 200

Protetyka stomatologiczna- uzupełnienia stałe i ruchome

Uzupełnienia stałe to takie, które są w pewien sposób „przyklejone” do zębów własnych pacjenta i nie można ich usunąć samodzielnie, a jedynie w gabinecie stomatologicznym. Zawsze wtedy, kiedy możliwe jest zastosowanie takich uzupełnień rekomendujemy je jako rozwiązanie pierwszego wyboru ze względu na znaczny komfort użytkowania – nie wymagają zazwyczaj żadnych szczególnych działań ze strony pacjenta, nie trzeba ich zdejmować w nocy, potrafią doskonale imitować naturalne uzębienie, często są wręcz niezauważalne.

Wśród stałych uzupełnień wyróżniamy: wkłady koronowo-korzeniowe, licówki, korony, mosty oraz uzupełnienia oparte na implantach (wszczepach śródkostnych). Na wszczepach mogą być osadzone korony i mosty.

Uzupełnienia ruchome to – jak wskazuje nazwa – takie, które należy regularnie, samodzielnie wyjmować z jamy ustnej – szczególnie na noc, aby umożliwić ‘odpoczynek’ śluzówce. Stosujemy je w sytuacji, kiedy braki zębowe są na tyle rozległe, że nie możemy zaproponować rozwiązania stałego bądź ze względów finansowych (często protetyka ruchoma pozwala na ograniczenie kosztów).

Do uzupełnień ruchomych zalicza się protezy akrylowe, szkieletowe oraz specjalne protezy wsparte na pozostałych zębach lub implantach nazywane protezami overdenture.

Protetyka stomatologiczna- dlaczego warto wybrać Estefill?

Kiedy standardowa stomatologia zachowawcza to za mało, dobrym rozwiązaniem jest protetyka stomatologiczna. Nasz gabinet jest miejscem profesjonalnej obsługi w tym zakresie.

Ze względu na obecność technika dentystycznego w naszym gabinecie mamy możliwość zaoferowania prac ekspresowych. Oczywiście nie jest to zazwyczaj postępowanie jednowizytowe, jednak czas oczekiwania na określone uzupełnienie znacznie się skraca. Dzięki temu ograniczone jest poczucie dyskomfortu związane z np. oszlifowaniem zębów (przed wykonaniem koron, licówek), bezzębiem lub ubytkiem po ekstrakcji (usunięciu zęba) – często mamy możliwość wykonania protezy ekspresowej w ciągu jednego dnia! To samo dotyczy koron i licówek, choć tutaj minimalny okres oczekiwania to 2-3 dni. Jeśli pacjent nie chce wykonywać pracy ekspresowej to istnieje możliwość zastosowania uzupełnień tymczasowych, dzięki którym możliwe jest codzienne funkcjonowanie do czasu odbioru ostatecznej pracy protetycznej.

Ponadto w naszym gabinecie oferujemy nakładki do wybielania zębów czy szyny relaksacyjne chroniące zęby przed starciem w sytuacji, kiedy pacjent cierpi z powodu bruksizmu (tutaj możemy zaproponować również leczenie złożone – obejmujące wykonanie szyny a następnie odbudowę zgryzu i działania służące naprawie utraconej estetyki uśmiechu).

Pomożemy również w sytuacji nagłej utraty zęba, czy konieczności mnogich ekstrakcji wykonując protezę natychmiastowa! W związku z czym nie należy się obawiać sytuacji, w której ktoś zauważy braki zębowe.

W naszym gabinecie przeprowadzamy zarówno podstawowe leczenie protetyczne dostosowane do możliwości finansowych pacjenta jak i leczenie bardziej złożone, gdzie proponujemy odbudowy przy zastosowaniu implantów.

Wystarczy do nas zadzwonić, a zapiszemy na konsultację, podczas której lekarz rozwieje wszelkie wątpliwości i zaproponuje różne warianty leczenia.

Stomatologia estetyczna – sprawdź naszą ofertę!