Blog

Postęp w dziedzinie leczenia endodontycznego umożliwia zachowanie zębów, które jeszcze do niedawna były poddawane ekstrakcji. Obecnie lekarze stosują nowoczesne metody, by poradzić sobie ze stanem zapalnym miazgi zębowej, spowodowanym przez drobnoustroje chorobotwórcze. Ekstyrpacja i dewitalizacja to dwa zabiegi, których celem jest usuniecie zainfekowanej miazgi. Na czym dokładnie polegają ekstyrpacja i dewitalizacja? Czy ekstyrpacja jest lepszą metodą leczenia?

Czym jest dewitalizacja miazgi?

Dewitalizacja, inaczej zatrucie zęba, to zabieg przeprowadzany przez rozpoczęciem leczenia kanałowego. Jego celem jest doprowadzenie do obumarcia miazgi – proces może trwać nawet 2 tygodnie. Dewitalizacja zęba to kilkuetapowy proces. W pierwszej kolejności lekarz otwiera koronę zęba i na odkrytą miazgę nakłada preparat zawierający paraformaldehyd. Zostaje on zabezpieczony opatrunkiem tymczasowym, uniemożliwiając wydostanie się do jamy ustnej. Ostatnim etapem leczenia jest usunięcie miazgi i wypełnienie kanałów.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Zazwyczaj brak jest objawów bolowych po zabiegu jednak niekiedy zatruwanie zęba jest bolesne i przez kolejne kilka godzin lub nawet dni, pacjent może przyjmować leki przeciwbólowe. Dolegliwości związane są z podrażnieniem miazgi zębowej, która po kilku dniach obumiera.

Wykorzystywana pasta dewitalizacyjna działa stopniowo, a w razie konieczności należy całą procedurę powtarzać kilkukrotnie. Dopiero po całkowitym uśmierceniu miazgi można ją usunąć. Warto podkreślić, że dewitalizacja zęba była niegdyś nieodzownym elementem leczenia kanałowego, jednak obecnie stosowane są bardziej nowoczesne metody, mające na celu uratowanie zęba z występującymi zmianami chorobowymi. Jedną z nich jest ekstyrpacja. Czym się różni ekstyrpacja od dewitalizacji?

Ekstyrpacja miazgi – nowoczesna metoda leczenia

Stomatolodzy sięgają po coraz bardziej nowoczesne metody leczenia zębów – zamiast stosować dewitalizację, wyłuszczają miazgę w znieczuleniu miejscowym. Ekstyrpacja miazgi w przeciwieństwie do dewitalizacji jest bezbolesna. Przed wykonaniem zabiegu należy wykonać badania kliniczne i diagnostykę radiologiczną. Ekstyrpacja polega na usunięciu miazgi komorowej lub również z kanału. W tym celu lekarz używa narzędzia (miazgociągu), które zostaje wprowadzone do kanału, owija miazgę i usuwa. Ekstyrpacja miazgi ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zachować tkanki przyzębia wierzchołkowego oraz wokół kanału głównego. Ekstyrpacja przeprowadzana jest podczas jednej wizyty.

Dewitalizacja zęba może nieść za sobą pewne powikłania w przypadku niecałkowitego usunięcia miazgi, co przeważnie prowadzi do powstania ogniska zapalnego. Ekstyrpacja jest niezwykle precyzyjną metodą leczenia, która wykorzystuje nowoczesne urządzenia, ale wymaga również dużych umiejętności od lekarza stomatologa. Dentysta (Warszawa Targówek) specjalizujący się w endodoncji powinien posiadać odpowiednie wyposażenie gabinetu i zapewnić pacjentowi pełen zakres usług stomatologicznych. Jedną z wciąż rozwijających się dziedzin medycyny jest stomatologia estetyczna. Warszawa Targówek oferuje dostęp do szerokiego grona lekarzy, którzy specjalizują się z zakresu endodoncji, w tym sięgają po nowoczesne metody leczenia, do których zaliczana jest ekstyrpacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *