Bez kategorii

Leczenie bez bólu? Czy to naprawdę możliwe?

Zabiegi u dentysty nie kojarzą się z niczym przyjemnym: leczenie kanałowe, borowanie, rwanie zębów? To wszystko brzmi strasznie!
A tak nie musi być. Zapraszamy na krótki artykuł jak radzić sobie ze stresem przed, w trakcie i po zabiegu.

 

Lęk przed dentystą.

Wielu z nas bardzo źle kojarzy wizytę u dentysty – często jest to powikłane dawnym urazem, brakiem empatii i zrozumienia u lekarza, traumą z dzieciństwa, niepotrzebnym bólem po zabiegu…
Na szczęście, leczenie obecnie nie musi źle się kojarzyć.

Dbamy o każdy szczegół, tak aby wizyty w naszej klinice zostawiały tylko dobre wspomnienia.
Doświadczony i wyszkolony personel potrafi zadbać o komfort pacjenta, zarówno fizyczny jak i psychiczny.
W naszym zespole specjaliści potrafią stworzyć przyjazną i komfortową atmosferę.
Naszym mottem przewodnim jest zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne pacjenta.

Jako pacjent nie bój się też zadawać pytań, dobra komunikacja lekarz<->pacjent często jest podstawą dobrego leczenia. W razie wątpliwości specjalista wyjaśni przyczynę, sposób leczenia oraz możliwe alternatywne metody leczenia.
Poznaj nowy wymiar leczenia, nie tylko uzębienia!

Lęk przed zabiegiem

Nowoczesny sprzęt, mniej hałasu, krótsze zabiegi oraz wysoko specjalistyczny personel, zmienia całkowicie spojrzenie na zabiegi u dentysty.
Zabiegi u dentysty obecnie można wykonać przy użyciu zaawansowanej techniki i sprzętu, który minimalizuje nieprzyjemne dźwięki, wibracje i zapach.
W wielu przypadkach długie i męczące zabiegi można za pomocą nowoczesnego sprzętu skrócić o połowę i więcej!
U niektórych pacjentów słowo: „wyciski”, „odciski” wywołują nieprzyjemny odruch; obecnie można ominąć całkowicie ten problem, cyfrowo!
Lekarz przed zabiegiem z przyjemnością odpowie na każde pytanie, tak aby rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy przed zabiegiem.

Lęk przed bólem

Nowoczesna stomatologia cechuje się całkowitym zniesieniem odczucia bólu w trakcie zabiegu, rozszerzeniem metody jest zmniejszenie odczucia przed miejscowym znieczuleniem. Można to osiągnąć premedykacją przed zabiegiem, sedacją wziewną, laseroterapią.

W naszej klinice przyjmujemy zasadę: „nie boli przed, w trakcie i po”
W przypadku większych zabiegów, specjalista przygotuje odpowiednie leki które pomogą w trakcie zabiegu, oraz przygotują twój organizm do dobrego, komfortowego gojenia.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bez kategorii

Zęby zatrzymane – przyczyny, powikłania, jak leczyć

Nie ulega wątpliwości, że zęby zatrzymane mogą przysporzyć wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Z anatomicznego punktu widzenia, są to prawidłowo wykształcone zęby, które się nie wyrznęły – całkowicie lub częściowo. Warto zaznaczyć, że problem ten dotyczy najczęściej zębów trzonowych, a szczególnie tzw. zębów mądrości, czyli ósemek, jednak można się również spotkać z zatrzymanymi zębami przedtrzonowymi, kłami i siekaczami.

Zęby zatrzymane – przyczyny

Przyczyn zatrzymania zębów wymienić można wiele. Najczęściej zatrzymane zęby są efektem braku odpowiedniej ilości miejsca w łuku, który może być spowodowany nieprawidłowym ułożeniem pozostałych zębów i ich nadmiernym stłoczeniem, a także późną utratą zębów mlecznych, co blokuje wyrzynanie się zębów stałych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że problemy z wyrzynaniem mogą wynikać również z wielkości zębów – ma to miejsce w przypadku, kiedy są one zbyt duże. Ponadto, do przyczyn zatrzymania zębów zalicza się między innymi czynniki genetyczne, niedobory witamin A i D oraz guzy i torbiele szczęki.

Zęby zatrzymane – powikłania

Zęby zatrzymane mogą nieść za sobą konsekwencje zdrowotne, które niekiedy bywają poważne. Do skutków nieprawidłowego wyrżnięcia się zębów zalicza się przede wszystkim silne, chroniczne bóle, a także nawracające stany zapalne. Nie są to jedyne dolegliwości, jakie powodować mogą zęby zatrzymane. Powikłania, które mogą wystąpić to także między innymi szczękościsk, dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, pęknięcie korzenia lub całego zęba sąsiadującego z zatrzymanym oraz paradontoza i próchnica wyrżniętej części zęba. Co więcej, ząb zatrzymany w kości stanowi również problem natury estetycznej – może powodować wady zgryzu, a także zaburzać estetykę uśmiechu, szczególnie w przypadku niewyrżnięcia się jednego z zębów przednich.

Zęby zatrzymane – leczenie

W przypadku zębów zatrzymanych stosuje się leczenie chirurgiczne lub ortodontyczne – dobór metody zależy od stopnia zaawansowania problemu, a także tego, który konkretnie ząb się nie wyrznął bądź wyrznął nieprawidłowo. W najczęściej spotykanej sytuacji, tzn. kiedy zatrzymanym zębem jest ósemka, zazwyczaj leczenie polega na przeprowadzeniu zabiegu z zakresu jakim jest chirurgia stomatologiczna. Co ważne, nie należy zapominać o tym, jak trudnym zabiegiem może okazać się usuwanie ósemek – warto w związku z tym udać się do odpowiednio wykwalifikowanego specjalisty.

Leczenie ortodontyczne zatrzymanego zęba zazwyczaj dotyczy zębów przednich. Należy pamiętać, że jest to proces czasochłonny, który może trwać kilka lat. Co ważne, tego typu leczenie warto podjąć możliwie jak najwcześniej – najlepiej, jeśli zęby nie będą jeszcze ściśle ułożone w szczęce. W doborze odpowiedniej dla danego pacjenta metody leczenia pomóc może dentysta – Warszawa to jedno z miejsc, gdzie do każdego przypadku podchodzi się indywidualnie. Niezależnie od tego, czy przeprowadzane będzie leczenie ortodontyczne, czy też ekstrakcja zębów.

Bez kategorii

Odbudowa zęba na korzeniu

Odtworzenie zniszczonego zęba jest niezwykle ważne nie tylko ze względu na aspekty funkcjonalne, ale również estetyczne. Co ważne, istnieje wiele metod odbudowy uzębienia, a wybierając konkretne propozycje należy wziąć pod uwagę między innymi stan zdrowia pacjenta, warunki w jamie ustnej, a także rozległość uszkodzenia. W sytuacji, kiedy korona zęba uległa zniszczeniu, a korzenie zębowe pozostały zdrowe, jednym z najlepszych rozwiązań jest odbudowa zęba na korzeniu.

Odbudowa zęba za pomocą materiału kompozytowego

Nie ulega wątpliwości, że odbudowę z wykorzystaniem kompozytu uznać można za jedno z najpowszechniejszych rozwiązań. W takim przypadku stosowany jest materiał światłoutwardzalny, taki jak ten, używany do uzupełniania ubytków w zębach. Warto podkreślić, że tego typu odbudowa jest estetyczna, a na efekty w postaci poprawy wyglądu i funkcjonalności uzębienia nie trzeba długo czekać – najczęściej wystarczy tylko jedna wizyta w gabinecie stomatologicznym. Niestety odbudowa kompozytowa jest najmniej trwałym rozwiązaniem i niekiedy jest wręcz przeciwwskazana.

Odbudowa zęba na korzeniu za pomocą korony

W sytuacji, kiedy korona zęba jest poważnie lub całkowicie uszkodzona, konieczna może być odbudowa zęba na korzeniu za pomocą korony protetycznej, która jest na stałe mocowana na oszlifowanym zębie pacjenta. Niekiedy jednak okazać się może, że ząb jest zbyt osłabiony, aby móc być filarem odbudowy – wtedy w korzeniu zębowym umieszcza się wkład koronowo-korzeniowy w postaci sztyftu i na nim przytwierdza się odtworzoną koronę.

Warto pamiętać, że odbudowa zęba na korzeniu może być przeprowadzana na wiele sposobów, a niekiedy pożądane rezultaty daje połączenie różnych metod. W wyborze najlepszego w danym przypadku rozwiązania pomóc może wykwalifikowany dentysta – Warszawa to jedna z lokalizacji, gdzie pacjenci otoczeni są kompleksową opieką.

Blog Blog Blog Blog Blog Blog Blog Blog Blog Blog

Ból zęba po leczeniu kanałowym – ile trwa i jak go uśmierzyć?

Ból zęba po leczeniu kanałowym zazwyczaj utrzymuje się od kilku do kilkunastu dni i najczęściej spowodowany jest dużą ingerencją w tkanki zęba i ich późniejszym gojeniem. Warto jednak wiedzieć, jakie dolegliwości wymagają konsultacji stomatologicznej i przede wszystkim – jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym.

Na czym polega leczenie kanałowe i jakie dolegliwości mogą się po nim pojawić?

Dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem kanałowym jest endodoncja – Warszawa daje dostęp do najlepszych specjalistów w tym zakresie. W uproszczeniu, leczenie polega na usunięciu miazgi zęba i dokładnym oczyszczeniu kanałów korzeniowych, które następnie wypełniane są odpowiednimi materiałami. Ze względu na stosunkowo dużą inwazyjność zabiegu, a także występowanie stanu zapalnego, który zwykle nie ustępuje zaraz po zakończeniu leczenia, ból zęba po leczeniu kanałowym może utrzymywać się nawet do 2-3 tygodni, jednak najczęściej dolegliwości zanikają po kilku dniach.

Co powoduje ból zęba po leczeniu kanałowym?

Ból zęba po leczeniu kanałowym wynika najczęściej ze specyfiki zabiegu – w trakcie leczenia konieczne jest naruszenie struktury zęba i może wystąpić podrażnienie otaczających go tkanek. Warto zaznaczyć, że tego typu dolegliwości zazwyczaj ustępują stopniowo, przez kilka do kilkunastu dni. Niekiedy wystąpić może silny, pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym. Jego pojawienie się nierzadko jest skutkiem podrażnienia przyzębia, będącego efektem wniknięcia środka dezynfekującego do tkanek otaczających ząb. Ponadto, szczególną uwagę warto zwrócić na ból zęba po leczeniu kanałowym przy nacisku, który może być spowodowany zbyt wysokim wypełnieniem, co przekłada się na przeciążenie zęba.

W jakich sytuacjach należy zgłosić się do stomatologa?

Konsultacji stomatologicznej wymaga przede wszystkim ból zęba po leczeniu kanałowym, który nasila się i utrzymuje dłużej niż kilkanaście dni. Co więcej, wizyta u dentysty jest niezbędna kiedy dolegliwości bólowe pojawiają się po kilku miesiącach lub latach od przeprowadzonego leczenia. W takiej sytuacji, konieczne okazać się może powtórne leczenie kanałowe. W przypadku zęba już leczonego, szczególną uwagę warto zwrócić na leczenie kanałowe pod mikroskopem – Warszawa jest miastem  w którym co raz więcej gabinetów oferuje tę usługę.

Jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym?

Szczegółowych wskazówek dotyczących zwalczania bólu po leczeniu kanałowym udzieli przeprowadzający zabieg. Warto jednak zaznaczyć, że w zwalczaniu dolegliwości najczęściej stosuje się leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a także zimne okłady stosowane na skórę twarzy w okolicy leczonego zęba.

Bez kategorii

Implanty zębów – czy zabieg wszczepiania jest bolesny?

Zróżnicowane zabiegi w zakresie stomatologii mogą przywodzić na myśl wiele pytań – szczególnie jeżeli chodzi o implanty zębów. Czy boli i dlaczego warto to z całą pewnością przykłady tych najczęściej zadawanych. Wyjaśniamy zatem, jakie są zalety takiego rozwiązania, na czym polega zabieg oraz czy wstawianie implantu zęba boli i jak wygląda znieczulenie.

Implanty zębów – dlaczego warto?

Można zauważyć, że uwaga pacjentów coraz częściej skierowana jest na możliwości jakie oferuje stomatologia estetyczna – Warszawa nie jest pod tym względem wyjątkiem. Chcąc zadbać o piękny wygląd uśmiechu nierzadko wybór pada na implanty. Zabieg wszczepienia implantów przeprowadzany jest w znieczuleniu, a jego efekty mogą przejść najśmielsze oczekiwania – w przypadku utraty zęba lub zębów, implanty nie tylko pozytywnie wpływają na wygląd uśmiechu, ale również zapewniają zdecydowanie większy komfort niż standardowe protezy. W tym miejscu warto przejść do bardziej szczegółowej odpowiedzi na pytanie jakie rodzi się, kiedy mamy na myśli implanty – czy boli i jak wygląda znieczulenie.

Implanty zębów – czy boli i jak wygląda znieczulenie?

W zależności od zakresu zabiegu oraz oceny stanu pacjenta, wszczepienie implantów może odbywać się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W przypadku znieczulenia miejscowego, wyróżnia się jego dwa rodzaje: nasiękowe, polegające na zaaplikowaniu leku znieczulającego za pomocą płytko wprowadzonej igły w okolicy zęba oraz przewodowe, którego istotą jest podanie środka znieczulającego w okolice większego nerwu. Znieczulenie ogólne, oprócz wyeliminowania bólu ma na celu również poprawę komfortu psychicznego pacjenta, a także w razie konieczności ograniczenie lub zniesienie jego świadomości. Ponadto, nierzadko spotkać się można z połączeniem obu metod, czyli tzw. znieczuleniem kombinowanym, które umożliwia wprowadzenie pacjenta w stan „płytszego” znieczulenia ogólnego. Odpowiadając zatem na – czy boli, z całą pewnością należy stwierdzić, że nie.

Implanty zębów – czy boli po przeprowadzeniu zabiegu?

Oraz jak uniknąć nieprzyjemnych odczuć w okresie pooperacyjnym? Dolegliwości bólowe po zabiegu zwykle skutecznie eliminuje się podawanymi doustnie, odpowiednimi dawkami leków o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. W tym zakresie zdecydowanie powinno się przestrzegać zaleceń, jakie wyda przeprowadzający zabieg dentysta – Warszawa Targówek to jedna z lokalizacji, gdzie pacjenci mają szeroki dostęp do wykwalifikowanych specjalistów.

Implanty zębów – czy boli: podsumowanie

W tym miejscu warto krótko podsumować przytoczone informacje dotyczące zagadnienia jakim są implanty zębów – czy boli oraz dlaczego warto je rozważyć. Czy wstawianie implantu zęba boli? Na to pytanie odpowiedź brzmi nie. Jak wygląda okres po zabiegu, w trakcie którego wszczepione zostały implanty – czy boli? W tym przypadku również należy zaprzeczyć. Biorąc to wszystko pod uwagę, a także podkreślając walory estetyczne oraz funkcjonalne, trudno się dziwić rosnącej popularności jaką cieszą się implanty zębowe – Warszawa jest jednym z wielu miast, gdzie pacjenci mogą korzystać z najlepszych rozwiązań.

Bez kategorii

Augmentacja kości – czym jest?

W bardzo dużym uproszczeniu, augmentacja to zabieg mający na celu regenerację kości wyrostka zębodołowego, nierzadko umożliwiający wszczepienie implantu zębowego. Należy jednak podkreślić, że nie w każdym przypadku augmentacja kości jest niezbędna – wyjaśniamy, na czym polega rzeczony zabieg, a także w jakich sytuacjach jest przeprowadzany.

Augmentacja – kiedy konieczne jest wykonanie zabiegu?

Ze względu na aspekty estetyczne oraz większy niż w przypadku standardowych protez komfort, implanty zębowe cieszą się stale rosnącą popularnością, a chcąc skorzystać z możliwości jakie daje w tym zakresie stomatologia estetyczna, Warszawa Targówek jest dobrym kierunkiem do obrania. Nierzadko przed wszczepieniem implantu niezbędna jest augmentacja kości wyrostka zębodołowego – naturalnie postępujący proces zaniku owej kości po utracie zęba może uniemożliwić wprowadzenie wszczepu śródkostnego, w związku z czym pojawić się może konieczność odbudowy kości. Co ważne, augmentacja nie musi być wykonywana, kiedy wyrostek zębodołowy jest wystarczająco duży i dobrej jakości – najczęściej w sytuacji, kiedy wszczepienie implantu przeprowadzane jest bezpośrednio lub niedługo po utracie zęba. Indywidualnej oceny stanu kości na podstawie odpowiednich badań dokonuje wykwalifikowany dentysta – Warszawa Targówek to jedna z wielu lokalizacji, gdzie pacjenci mają dostęp do najlepszych specjalistów.

Augmentacja – na czym polega?

Augmentacja, czyli sterowana regeneracja kości to zabieg, którego istotą jest zwiększenie grubości i wysokości wyrostka zębodołowego, umożliwiające wszczepienie implantu. Sama procedura augmentacji, w zależności od wielkości zaniku kostnego może być przeprowadzona przy implantacji, jak również jako osobny zabieg poprzedzający założenie wszczepu śródkostnego. Warto podkreślić, że do wykorzystywanych przy zabiegu jakim jest augmentacja rodzajów uzupełnień zalicza się materiały kościozastępcze bądź materiał kostny pobrany z bródki lub okolicy za zębami trzonowymi (autoprzeszczep).

Augmentacja – jak przebiega?

Augmentacja jest mało inwazyjnym zabiegiem, przeprowadzanym po wykonaniu znieczulenia. Jego przebieg rozpoczyna się od pobrania materiału do autoprzeszczepu – etap ten nie występuje w sytuacji, kiedy do uzupełnienia zaniku używany jest materiał kościozastępczy. Następnie, odpreparowany zostaje płat śluzówkowo-okostnowy, po czym wprowadza się materiał uzupełniający ubytek w kość wyrostka zębodołowego. Rzeczony materiał pokrywa się membraną, która zapobiega wrastaniu tkanek miękkich, a także uprzednio odpreparowanym płatem błony śluzowej. Po zabiegu augmentacji, wszczepiony materiał ulega przekształceniu w pełnowartościową tkankę kostną, a czas trwania całego okresu osteointegracji wynosi około 4-6 miesięcy.

Augmentacja – zalecenia po zabiegu

Aby augmentacja przyniosła zamierzony efekt ważne jest, aby stosować się do zaleceń obejmujących między innymi określoną farmakoterapię, zabiegi higienizacyjne wysokiej jakości oraz odpowiednią dietę. Należy pamiętać, że augmentacja jest nierzadko zabiegiem warunkującym możliwość zastosowania rozwiązania jakim są implanty zębowe – Warszawa Targówek to jedna z lokalizacji, gdzie specjaliści z wykorzystaniem najlepszych technik przeprowadzają pacjentów przez cały proces leczenia implantologicznego.

Bez kategorii

Biała dieta po wybielaniu – co jeść?

Na finalny efekt wybielania zębów wpływ ma nie tylko metoda przeprowadzania zabiegu, ale również odżywianie po jego wykonaniu, dlatego ważne jest, aby przez określony czas stosowana była tzw. biała dieta. Co jeść, a czego unikać po zabiegu wybielania zębów? Na czym dokładnie polega biała dieta po wybielaniu zębów? Odpowiadamy!

Dlaczego biała dieta po wybielaniu jest tak ważna?

Zachowanie zdrowia jamy ustnej w dużej mierze leży w zakresie dziedziny jaką jest stomatologia zachowawcza – Warszawa Targówek to jedna z lokalizacji, gdzie pacjentów otacza się najlepszą opieką. Nierzadko jednak zdarza się, że pomimo zdrowych zębów nie jesteśmy zadowoleni z ogólnego wyglądu uśmiechu, na przykład ze względu na odcień uzębienia. W takiej sytuacji, szczególną uwagę zwrócić należy na możliwości jakie oferuje stomatologia estetyczna – Warszawa Targówek daje szeroki dostęp do wysoce wykwalifikowanych specjalistów. Należy jednak podkreślić, że równie ważny jak sam zabieg wybielania zębów jest specjalny sposób odżywiania bezpośrednio po jego przeprowadzeniu, znany jako biała dieta. Stosowanie jej przez określony czas zapobiega absorbowaniu barwników z pożywienia, co przekłada się na efekt całego procesu.

Biała dieta – co jeść?

Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów wybielania zębów niezbędna jest biała dieta. Co jeść po przeprowadzeniu zabiegu? Ważne jest, aby jadłospis opierał się głównie na jasnych, najlepiej białych produktach takich jak na przykład mleko, jogurty naturalne bez dodatku owoców, kurczak lub indyk, owoce morza, kasza jęczmienna i jaglana, białe pieczywo, a także jasne warzywa, między innymi kalafior, a wybierając napoje najlepiej postawić na wodę bez cytryny.

Biała dieta – czego unikać?

Co najistotniejsze, biała dieta obejmuje wykluczenie powodujących przebarwienia produktów, bez względu na to, czy barwniki w nich zawarte są sztuczne czy też naturalne. Na czas stosowania białej diety należy więc zrezygnować między innymi z borówek, jagód, malin, żółtych serów, słodyczy, a także mięs takich jak cielęcina, wołowina lub wieprzowina, kolorowych warzyw oraz zup z nich przygotowywanych i przypraw – szczególnie cynamonu, curry, papryki i kurkumy. Chcąc, aby biała dieta po wybielaniu była w pełni skuteczna powinno się także zwrócić uwagę na napoje – zdecydowanie niewskazane jest picie kawy, herbaty, kolorowych napojów gazowanych, a także soków owocowych i kompotów.

Czego jeszcze się wystrzegać?

Biała dieta po wybielaniu to nie jedyny klucz do sukcesu. Poza stosowaniem się do określonych zasad żywieniowych, należy także zrezygnować z palenia papierosów, które może w dużym stopniu przyczynić się do powstania przebarwień. Co więcej, przez pierwsze dni po zabiegu warto zwrócić uwagę na temperaturę potraw – zbyt zimne lub gorące dania, w kontakcie z wrażliwymi po wybielaniu zębami mogą powodować duży ból.

Biała dieta – jak długo stosować?

Dla uzyskania najlepszych efektów, biała dieta powinna być stosowana od kilku do nawet kilkunastu dni po zabiegu, a czas ten zależny jest między innymi od zastosowanej metody wybielania i sposobu pielęgnacji zębów. Wszystkich szczegółowych informacji dotyczących zarówno procesu wybielania, jak i zagadnień takich jak między innymi biała dieta z pewnością udzieli dentysta – Warszawa Targówek to jedna z wielu lokalizacji, gdzie pacjenci mogą kompleksowo zadbać o zdrowie oraz wygląd uśmiechu.

Bez kategorii

Wkład koronowo-korzeniowy – kiedy się go stosuje?

Wkład koronowo-korzeniowy zwany również sztyftem to rozwiązanie, które pozwala stosunkowo tanio odbudować mocno zdegradowany ząb. Czym dokładnie są wkłady koronowe? Jak przebiega odbudowa zęba na sztyfcie? W jakich sytuacjach stosuje się wkłady korzeniowe?

Czym jest wkład koronowo-korzeniowy?

Wkład koronowo-korzeniowy to rodzaj protezy, którą umieszcza się wewnątrz korzenia zdegradowanego zęba w celu wzmocnienia jego struktury. Dzięki temu na sztyfcie można umieścić nową koronę. W odróżnieniu od tradycyjnych implantów wkład koronowo-korzeniowy jest stosunkowo tanim rozwiązaniem, a poza tym wykorzystuje zdrową część zęba pacjenta.

Wkłady koronowe – jakie są ich rodzaje?

Wkłady korzeniowe można podzielić na 2 rodzaje, których zastosowanie zależy od stanu zęba pacjenta. Wyróżniamy:

  • koronowo-korzeniowy uniwersalny – jest wykonany z włókna szklanego i posiada standardowe rozmiary. Nie jest konieczne pobieranie wycisku, dlatego leczenie może się odbyć na dobrą sprawę w ramach jednej wizyty. Tego rodzaju wkłady koronowe są wykorzystywane, gdy uda się zachować większość tkanek zęba.
  • koronowo-korzeniowy lany – jest wykonany z metalu i stosuje się go, kiedy ząb utracił znaczną część swojej struktury. Tę wytrzymałą protezę wykonuje się na zamówienie w laboratorium po pobraniu wycisku z korzenia pacjenta.

Kiedy stosuje się wkład koronowo-korzeniowy?

Wkład koronowo-korzeniowy można zastosować w sytuacji, kiedy ząb został znacznie uszkodzony i jego korony nie da się odbudować w inny sposób. Może to być wynikiem długotrwale zaniedbanej próchnicy jak również urazu mechanicznego zęba. Odbudowa zęba na sztyfcie odbywa się także w momencie, gdy należy go wzmocnić przed założeniem protezy w postaci mostu.

Istnieją też przeciwwskazania, w przypadku których wkład koronowo-korzeniowy nie jest dobrym rozwiązaniem. Dzieje się tak, gdy korzeń został złamany pionowo, co uniemożliwia trwałe umieszczenie w nim sztyftu. Jeśli uszkodzenie zęba nastąpiło w przestrzeni poddziąsłowej, wkłady koronowe również nie będą wystarczająco stabilne. Przeciwwskazaniem do odbudowy zęba na sztyfcie może również być uczulenie na materiał, z którego wykonany jest wkład.

Jak przebiega odbudowa zęba na sztyfcie?

Odbudowa zęba na sztyfcie musi zostać poprzedzona leczeniem kanałowym. Następnie stomatolog nawierca otwór na wkład. W nim przy pomocy cementu na stałe umieszcza się w sztyft uniwersalny bądź indywidualny. W tym drugim przypadku na wcześniejszej wizycie konieczne jest pobranie wycisku i wykonanie wkładu u technika. Ostatni element to założenie korony zęba na wkład koronowo-korzeniowy. Sam zabieg przebiega zupełnie bezboleśnie.

Wkłady korzeniowe i inne zabiegi – zapraszamy do naszej kliniki na Targówku

Odbudowa zęba na sztyfcie pozwala pacjentowi cieszyć się protezą przez wiele lat, pod warunkiem że zabieg wykona fachowy dentysta. Warszawa Targówek to miejsce, w którym zapraszamy do naszej kliniki na tego typu zabiegi przeprowadzone w sposób nowoczesny i profesjonalny. Naszą specjalnością jest także stomatologia zachowawcza (Warszawa). Wierzymy, że dzięki niej nasi pacjenci nie będą musieli korzystać z protez!

Bez kategorii

Usuwanie korzenia zęba – jak przebiega zabieg?

Zdarza się, że na skutek urazu bądź długo zaniedbywanej próchnicy ząb traci koronę lub znaczną jej część. Odkryte korzenie zębów to źródło potencjalnych zakażeń, tym bardziej w takiej sytuacji należy udać się do stomatologa. Korzeń zęba nie zawsze nadaje się do usunięcia. Jednak często stanowi to jedyne wyjście. Jak przebiega usuwanie korzenia zęba? Czy wyrywanie korzenia zęba to bolesny zabieg? Jak należy postępować, gdy nastąpi usunięcie korzenia zęba?

Kiedy korzenie zębów nadają się do usunięcia?

Usuwanie korzenia zęba to niezbędny zabieg, jeżeli tylko nastąpią w nim zmiany patologiczne. Odkryty korzeń zęba to potencjalne źródło stanów zapalnych nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale całego ciała. Aby sprawdzić czy usuwanie korzenia zęba jest konieczne, przeprowadza się diagnostykę przy pomocy RTG i tomografii komputerowej. Na tego typu badania zapraszamy do naszej kliniki – stomatologia Warszawa Targówek.

W jaki sposób nadbudować zdrowy korzeń zęba?

Zdarza się, że korzenie zębów są pozbawione zmian patologicznych. W takiej sytuacji usuwanie korzenia zęba nie jest konieczne. W zdrowym korzeniu można umieścić wkład koronowo-korzeniowy. Na nim osadza się specjalnie wykonaną koronę, a odbudowany w ten sposób ząb może służyć pacjentowi przez wiele lat.

Jak przebiega usuwanie korzenia zęba?

W przeciwnym razie korzeń nadaje się do ekstrakcji. Usuwanie korzenia zęba polega na oddzieleniu go od kości, do czego wykorzystuje się narzędzia chirurgiczne. Miejsce po ekstrakcji korzenia musi zostać wyłyżeczkowanie, a następnie zakłada się na nie gąbkę hemostatyczną, która stymuluje rozwój skrzepu. W niektórych przypadkach zakłada się również szwy. Wszystko zależy od sytuacji wyjściowej i stanu zdrowia pacjenta.

Czy usuwanie korzenia zęba to bolesny zabieg?

Wyrywanie korzenia zęba wydaje się bolesnym i nieprzyjemnym zabiegiem. Nic bardziej mylnego – znieczulenie miejscowe sprawia, że pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. W niektórych przypadkach, kiedy usuwanie korzenia zęba jest bardziej skomplikowanym zabiegiem lub pacjent wyjątkowo się niepokoi, alternatywnym rozwiązaniem bywa sedacja.

Usunięcie korzenia zęba jakie są zalecenia po zabiegu?

Gdy nastąpi usunięcie korzenia zęba do zębodołu warto wprowadzić materiał kościozastępczy lub implant zębowy. To bardzo istotne, bo w przeciwnym razie kość zanika, co w przyszłości utrudni założenie implantu.

Czym może skutkować wyrwanie korzenia zęba?

Po zakończeniu usuwania korzenia zęba pacjent powinien zastosować się do kilku wskazówek. W pierwszym dniu po zabiegu najlepiej postawić na płynną dietę. Jeśli pojawi się obrzęk, wskazane są zimne okłady, które można stosować przez kilka dni. Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne łagodzą ewentualny dyskomfort odczuwany przez pacjenta. Warto też dbać w sposób szczególny o higienę jamy ustnej.

Do naszej kliniki zapraszamy pacjentów nie tylko na ekstrakcję korzeni, ale wszystkie zabiegi dentystyczne, w tym leczenie kanałowe – Warszawa Targówek.

Bez kategorii

Zapalenie miazgi – jakie są objawy?

Budowa ludzkich zębów jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Ich wnętrze wypełnia miazga zęba – to ona w dużej mierze jest odpowiedzialna za ewentualne dolegliwości bólowe przy schorzeniach zębów. Czym dokładnie jest miazga zęba? Na czym polega zapalenie miazgi i w jaki sposób się je leczy?

Czym dokładnie jest miazga zęba?

Miazga zęba to dojrzała tkanka łączna, która charakteryzuje się bardzo silnym unerwieniem. Możemy ją podzielić na koronową i korzeniową, w zależności od tego, którą część zęba wypełnia. Poprzez otwór anatomiczny jest połączona z przyzębiem. Miazga zęba pełni przede wszystkim rolę odżywczą, ponieważ jest wyposażona w rozbudowaną sieć naczyń krwionośnych. W ten sposób do zęba docierają niezbędne minerały oraz tlen. Poza tym ze względu na silne unerwienie miazga zęba pełni funkcję czuciową, a także obronną.

Miazga zęba – Na czym polega zapalenie?

Zapalenie miazgi zęba następuje, gdy bakterie dostają się do jego wnętrza. Najczęściej jest to skutek nieleczonej próchnicy. Zdarza się również, że zapalenie miazgi stanowi efekt urazu mechanicznego, na przykład ukruszenia lub złamania zęba. Ponadto miazga zęba może ulec uszkodzeniu na skutek wielokrotnego wykonywania zabiegów stomatologicznych na jednym zębie. Najważniejszym objawem zapalenia są dolegliwości bólowe o różnym natężeniu. Wszystko zależy od etapu schorzenia. W późniejszych mogą pojawić się objawy towarzyszące.

Etapy zapalenia miazgi zęba?

Pierwszy etap zapalenia, to sytuacja w której miazga została dopiero zaatakowana przez bakterie. Dolegliwości bólowe pojawiają się w trakcie spożywania zimnych i ciepłych napojów, a także słodkich posiłków. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do stomatologa, a leczenie powinno odwrócić zmiany.

Drugi etap zapalenie miazgi jest niestety nieodwracalny, bo nawet usunięcie próchnicy nie jest w stanie zahamować rozwoju stanu zapalnego. Silny pulsujący ból towarzyszy wówczas pacjentowi przez całą dobę, a nasila się przede wszystkim w nocy.

W trzecim etapie zapalenia miazgi zęba dochodzi do martwicy. Dolegliwości bólowe ustają, ale ząb traci swój połysk, a z czasem ciemnieje bądź przyjmuje niebiesko-szarą barwę.

Miazga zęba – jak przebiega leczenie stanu zapalnego?

Leczenie miazgi zęba zależy od etapu stanu zapalnego. Na początku wystarczająca może okazać się stomatologia zachowawcza (Warszawa Targówek). Wystarczy usunięcie próchnicy i wypełnienie ubytku. W bardziej zaawansowanym przypadku konieczne jest założenie opatrunku, a następnie wypełnienie ubytku. Jeśli zapalenie miazgi ma charakter nieodwracalny, jedynym wyjściem jest leczenie kanałowe polegające na usunięciu wszystkich martwych tkanek i wypełnieniu wnętrza zęba.

Jakie powikłania powoduje nieleczone zapalenie miazgi zęba?

Nieleczone zapalenie miazgi zęba prowadzi do licznych powikłań. Należą do nich: zapalenie okostnej, degradacja kości w okolicach zęba, zakażenie tkanek, a nawet powstawanie ropni oraz tworzenie się przetoki czy torbieli. W skrajnych przypadkach, gdy bakterie dostaną się do układu krwionośnego może dojść do zapalenia mięśnia sercowego i sepsy.

Wszystkich pacjentów, którzy odczuwają objawy zapalenia miazgi zapraszamy niezwłocznie do naszej kliniki – stomatologia Targówek.

Nawigacja po wpisach