Blog

Zdarza się, że nie ma możliwości wyleczenia zęba w sposób zachowawczy i należy wdrożyć procedury chirurgiczne. Jednym z zabiegów wykonywanych na zębach wielokorzeniowych jest radektomia. Przeprowadza się ją w momencie, kiedy nie ma możliwości zastosowania innych metod leczenia zęba ze względu na pojawiające się stany zapalne. Na czym tak naprawdę polega radektomia? Jakie są wskazania do zabiegu?

Czym jest radektomia?

Radektomia to zabieg chirurgiczny, który wykonywany jest dość rzadko. Polega na usunięciu jednego z korzeni zęba trzonowego, bez naruszania jego korony. Lekarz stomatolog może podjąć taką decyzję, jeżeli konieczne jest zachowanie zęba ze względów protetycznych lub funkcjonalnych. Zabieg wykonuje się, gdy leczenia kanałowe nie przynosi rezultatów w przypadku ciężkiego stanu zapalnego.  Obecnie stomatologia (Warszawa Targówek) jest bardzo rozwiniętą dziedziną, jednak radektomia jest skomplikowanym zabiegiem i powinna zostać wykonana przez specjalistę w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym.

Usuwanie korzenia zęba – na czym polega zabieg?

Usuwanie korzenia zęba następuje bez naruszenia korony i jest szansą na uratowanie zęba, bez konieczności ekstrakcji. Przed wykonaniem zabiegu, stomatolog powinien upewnić się, że pozostałe korzenie zęba trzonowego nie są objęte stanem zapalnym i nie spowodują przykrych dolegliwości. Radektomia wymaga zastosowania nowoczesnych metod stomatologicznych i specjalistycznego sprzętu (np. zestawu do piezochirurgii). Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent odczuwa mniejszy dyskomfort. W pierwszej kolejności lekarz rozcina tkanki otaczające korzeń i odsłania go w celu usunięcia. Następnie fragment kanału zostaje wypełniony i zabezpieczony specjalnym materiałem. Najczęściej do odbudowy zęba poddanemu zabiegowi stosowane są wkłady koronowo-korzeniowe. Na koniec lekarz zakłada szwy, a wokół korzenia narasta kość. Proces odbudowy może trwać nawet do 8 miesięcy – jest to kwestia indywidualna.

Radektomia – wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Usuwanie korzenia zęba może być przeprowadzone ze względu na kwestie estetyczne, jak i zdrowotne, w przypadku, gdy braki w uzębieniu mogą doprowadzić do przesunięcia się zębów w łuku. Wskazania do zabiegu dzieli się na endodontyczne oraz periodontologiczne. W pierwszym przypadku radektomię stosuje się ze względu na zmiany okołowierzchołkowe w okolicy amputowanego korzenia, ubytku przyzębia w okolicy korzeni, próchnicę w miejscu rozwidlenia korzeni, złamanie narzędzia w kanale. Do wskazań periodontologicznych zalicza się stan chorobowy w obrębie rozwidlenia korzenia, złamanie pionowe zęba lub korzenia, a także pionowy ubytek kości wyrostka zębodołowego.

Natomiast do przeciwwskazań należą zbyt krótkie korzenia, niekorzystny stosunek długości korony do korzeni, choroby przyzębia, powikłania po leczeniu kanałowym, jak również zły stan zdrowia pacjenta. Stomatologia estetyczna (Warszawa Targówek) to szereg zabiegów, których zadaniem jest przywrócenie pięknego uśmiechu. Jednak poza walorami estetycznymi, najważniejsze jest zdrowie, dlatego warto korzystać z wiedzy i doświadczenia lekarzy stomatologów, którzy doradzą najlepsze rozwiązania.

10 Jul, 2020

Próchnica – przyczyny, przebieg i leczenie

Statystyki wskazują, że na schorzenie jakim jest próchnica zębów cierpi znaczna większość osób dorosłych i dzieci w Polsce. Dane te powinny wzbudzać duży niepokój, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż… Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This field is required.

This field is required.