Blog

Zdarza się, że na skutek urazu bądź długo zaniedbywanej próchnicy ząb traci koronę lub znaczną jej część. Odkryte korzenie zębów to źródło potencjalnych zakażeń, tym bardziej w takiej sytuacji należy udać się do stomatologa. Korzeń zęba nie zawsze nadaje się do usunięcia. Jednak często stanowi to jedyne wyjście. Jak przebiega usuwanie korzenia zęba? Czy wyrywanie korzenia zęba to bolesny zabieg? Jak należy postępować, gdy nastąpi usunięcie korzenia zęba?

Kiedy korzenie zębów nadają się do usunięcia?

Usuwanie korzenia zęba to niezbędny zabieg, jeżeli tylko nastąpią w nim zmiany patologiczne. Odkryty korzeń zęba to potencjalne źródło stanów zapalnych nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale całego ciała. Aby sprawdzić czy usuwanie korzenia zęba jest konieczne, przeprowadza się diagnostykę przy pomocy RTG i tomografii komputerowej. Na tego typu badania zapraszamy do naszej kliniki – stomatologia Warszawa Targówek.

W jaki sposób nadbudować zdrowy korzeń zęba?

Zdarza się, że korzenie zębów są pozbawione zmian patologicznych. W takiej sytuacji usuwanie korzenia zęba nie jest konieczne. W zdrowym korzeniu można umieścić wkład koronowo-korzeniowy. Na nim osadza się specjalnie wykonaną koronę, a odbudowany w ten sposób ząb może służyć pacjentowi przez wiele lat.

Jak przebiega usuwanie korzenia zęba?

W przeciwnym razie korzeń nadaje się do ekstrakcji. Usuwanie korzenia zęba polega na oddzieleniu go od kości, do czego wykorzystuje się narzędzia chirurgiczne. Miejsce po ekstrakcji korzenia musi zostać wyłyżeczkowanie, a następnie zakłada się na nie gąbkę hemostatyczną, która stymuluje rozwój skrzepu. W niektórych przypadkach zakłada się również szwy. Wszystko zależy od sytuacji wyjściowej i stanu zdrowia pacjenta.

Czy usuwanie korzenia zęba to bolesny zabieg?

Wyrywanie korzenia zęba wydaje się bolesnym i nieprzyjemnym zabiegiem. Nic bardziej mylnego – znieczulenie miejscowe sprawia, że pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. W niektórych przypadkach, kiedy usuwanie korzenia zęba jest bardziej skomplikowanym zabiegiem lub pacjent wyjątkowo się niepokoi, alternatywnym rozwiązaniem bywa sedacja.

Usunięcie korzenia zęba jakie są zalecenia po zabiegu?

Gdy nastąpi usunięcie korzenia zęba do zębodołu warto wprowadzić materiał kościozastępczy lub implant zębowy. To bardzo istotne, bo w przeciwnym razie kość zanika, co w przyszłości utrudni założenie implantu.

Czym może skutkować wyrwanie korzenia zęba?

Po zakończeniu usuwania korzenia zęba pacjent powinien zastosować się do kilku wskazówek. W pierwszym dniu po zabiegu najlepiej postawić na płynną dietę. Jeśli pojawi się obrzęk, wskazane są zimne okłady, które można stosować przez kilka dni. Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne łagodzą ewentualny dyskomfort odczuwany przez pacjenta. Warto też dbać w sposób szczególny o higienę jamy ustnej.

Do naszej kliniki zapraszamy pacjentów nie tylko na ekstrakcję korzeni, ale wszystkie zabiegi dentystyczne, w tym leczenie kanałowe – Warszawa Targówek.

10 Oct, 2020

Zapalenie miazgi – jakie są objawy?

Budowa ludzkich zębów jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Ich wnętrze wypełnia miazga zęba – to ona w dużej mierze jest odpowiedzialna za ewentualne dolegliwości bólowe przy schorzeniach zębów.… Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This field is required.

This field is required.