Korony pełnoceramiczne

Niekiedy zdarza się, że dla zachowania zdrowego, pełnego uśmiechu konieczne jest zastąpienie naturalnej korony zęba koroną protetyczną. Jest to rozwiązanie zaliczane do stałych uzupełnień protetycznych, a propozycją zasługującą na szczególną uwagę są korony pełnoceramiczne – w naszym gabinecie odbudowa uzębienia może być przeprowadzona z ich wykorzystaniem, a pacjenci objęci są kompleksową opieką, której efektem jest piękny, pełny uśmiech.

Zadzwoń i zapisz się na wizytę już dziś!

+48 517 498 200

Korony pełnoceramiczne – istota i zalety

W uproszczeniu, korona protetyczna to odtworzona korona zęba, która opiera się na naturalnym korzeniu i jest mocowana w jamie ustnej na stałe. Jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest niewątpliwie komfort użytkowania – taki sam jak w przypadku własnego uzębienia, a także duża trwałość. Co ważne, w zależności od materiałów, z których wykonane jest uzupełnienie, wyróżnić można kilka rodzajów koron protetycznych, a propozycją charakteryzującą się szczególnie wysoką estetyką są korony pełnoceramiczne. Ponadto, należy wspomnieć o wyjątkowo małej podatności koron pełnoceramicznych na odkładanie płytki nazębnej, a także ich wysokiej biozgodności.

Korony pełnoceramiczne – wskazania

Za jedno z podstawowych wskazań do odtworzenia zęba za pomocą korony pełnoceramicznej uznać można jego znaczne zniszczenie przez próchnicę lub w wyniku urazu. Tego typu odbudowę nierzadko stosuje się także po uprzednio przeprowadzonym leczeniu kanałowym. Ponadto warto zaznaczyć, że korony pełnoceramiczne mogą być polecane między innymi w przypadku trwałego przebarwienia zęba, a także w razie konieczności skorygowania jego kształtu bądź nieprawidłowego ustawienia, jednak jedynie w sytuacji, kiedy przeprowadzenie leczenia mniej inwazyjnymi metodami nie jest możliwe.

Korony pełnoceramiczne – proces odbudowy zęba

W dużym uproszczeniu, odbudowa zęba za pomocą korony pełnoceramicznej odbywa się w kilku etapach – pierwszym z nich jest odpowiednie przygotowanie zęba, tzn. jego precyzyjne oszlifowanie, dzięki czemu tworzy się filar uzupełnienia. Następnie pobierane są wyciski umożliwiające dokładne odtworzenie korony, a oszlifowany ząb jest zabezpieczany. Ostatnim etapem jest sprawdzenie funkcjonalności i wyglądu korony pełnoceramicznej, po czym jest ona na stałe mocowana w jamie ustnej pacjenta.

Korony pełnoceramiczne – dlaczego warto?

Niezależnie od przyczyny uszkodzenia, zniszczony ząb niewątpliwie należy odbudować – stan uzębienia odgrywa istotną rolę nie tylko pod względem estetycznym, ale również zdrowotnym. Warto podkreślić, że dzięki rozwojowi w zakresie protetyki i stosowaniu nowoczesnych rozwiązań, uzupełnienia protetyczne charakteryzują się wysoką trwałością i komfortem użytkowania, jednocześnie zapewniając świetny wygląd uśmiechu.