Blog

Szpara między zębami, wysunięta szczęka, nieprawidłowe ułożenie zębów – to tylko niektóre wskazania do założenia aparatu ortodontycznego. O jego dopasowaniu do wad zgryzu decyduje ortodonta, który pomoże zniwelowań nieprawidłowości i zaburzenia w ustawieniu zębów. Co warto wiedzieć o aparatach ortodontycznych?

Kiedy warto zdecydować się na aparat ortodontyczny?

Noszenie aparatu ortodontycznego to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Nieprawidłowy zgryz może powodować choroby zwyrodnieniowe stawów skroniowo-żuchwowych i zwiększać prawdopodobieństwo występowania próchnicy. Ponadto zęby z czasem nie spełniają dobrze swojej funkcji, czyli rozdrabniania pokarmu. Aparat ortodontyczny mogą nosić zarówno dzieci, jak i dorośli. Warto wiedzieć, że w przypadku dziecka pierwsza wizyta kontrolna, podczas której lekarz oceni stan zdrowia zębów, powinna odbyć się w okolicach 5-6 roku życia. Jakie wady zgryzu leczy aparat ortodontyczny? Przede wszystkim przodozgryz (wysunięcie szczeki), tyłozgryz (przesunięcie żuchwy do tyłu), stłoczenie zębów (nachodzenie zębów na siebie), zgryz otwarty (górna linia zębów nie styka się z dolną), zgryz głęboki (zbyt duże nachodzenie siekaczy szczęki na zęby żuchwy), zatrzymany ząb (ząb nie wyrżnął się na powierzchnię dziąsła) oraz odstępy między zębami.

Aparat ortodontyczny – rodzaje

Wyróżnia się dwa typy aparatów ortodontycznych – stały oraz ruchomy. W przypadku pierwszego rodzaju, korekcji mogą ulegać tylko zęby stałe. Stosowane są przede wszystkim w celu prostowania zębów – aparat ortodontyczny przykleja się zarówno do zewnętrznych, jak i wewnętrznych powierzchni zębów. Jednak dzięki niemu można również wyleczyć ciężkie wady w obrębie szczęki. U osoby dorosłej leczenie wad zgryzu trwa dłużej niż u dzieci ze względu na bardziej uwapnione kości, które trudniej uformować. Aparat stały występuje w postaci zamków, połączonych ze sobą drucikiem, montowanych na powierzchni zębów.

Natomiast aparat ruchomy, czyli wyjmowany, pomaga prostować zęby w niewielkim stopniu. Zakładany jest w celu usunięcia wad zgryzu w obrębie szczęki, przede wszystkim u dzieci, które mają zęby mleczne lub mieszane. Aparat ortodontyczny ruchomy występuje w formie nakładki wykonanej z klamer i drutu, zakładanej na łuki zębowe.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Stały aparat ortodontyczny oddziałuje na zęby przez 24h na dobę, wywierając na wybrane partie odpowiednio ukierunkowany nacisk, powodując ich przemieszczanie się. Początkowo po założeniu aparatu, pacjent może odczuwać dyskomfort i lekki ból przy spożywaniu posiłków, co jest całkowicie normalne. Wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości. Aparat ortodontyczny przeważnie należy nosić przez ok. 2 lata, jednak w niektórych przypadkach pacjent nie rozstaje się z nim do końca życia.

Po zdjęciu aparatu stałego należy utrwalić efekty leczenia poprzez stosowanie aparatu retencyjnego (stały lub wyjmowany). Zabezpiecza on przed przemieszczaniem się zębów w poprzednie miejsca. Ile czasu należy nosić aparat retencyjny? W przypadku aparatu ruchomego należy kontynuować leczenie przez ok. 2 lata, czyli tyle, ile trwało noszenie aparatu stałego. Przez pierwszy miesiąc nie należy go zdejmować, jedynie do spożywania posiłków i mycia zębów.

Stomatologia estetyczna – Warszawa Targówek

Znaczny rozwój stomatologii estetycznej sprawił, że coraz chętniej kontrolujemy stan zdrowia zębów oraz decydujemy się na często bezbolesne leczenie. Dentysta (Warszawa Targówek) przyczynia się nie tylko do poprawy walorów estetycznych zębów, ale również dba o ich zdrowie.

18 Paź, 2020

Wkład koronowo-korzeniowy – kiedy się go stosuje?

Wkład koronowo-korzeniowy zwany również sztyftem to rozwiązanie, które pozwala stosunkowo tanio odbudować mocno zdegradowany ząb. Czym dokładnie są wkłady koronowe? Jak przebiega odbudowa zęba na sztyfcie? W jakich sytuacjach stosuje… Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *