Blog

Rzadko kiedy naturalne zęby są idealnie równe, białe i pozbawione jakichkolwiek wad. Jednak jest prosty sposób, aby uzyskać taki efekt w krótkim czasie. Mowa oczywiście o licówkach, nadających uzębieniu pożądany kształt i kolor. Wykonane są z różnych materiałów, które mają swoje wady i zalety. Na co warto się zdecydować – licówki kompozytowe czy licówki porcelanowe?

Co to są licówki kompozytowe i porcelanowe?

Licówki to cienkie płatki przymocowane do powierzchni zębów, do strony licowej. Dzięki nim można bezboleśnie i szybko poprawić walory estetyczne zębów, czyli nadać odpowiedni kształt, ukryć przebarwienia, uzyskać pożądaną barwę, zniwelować uszczerbienia oraz odbudować brakujące fragmenty. Licówki przyklejane są na dwa sposoby – bez szlifowana oraz z uprzednim szlifowaniem.

W pierwszym przypadku powierzchnia zębów jest jedynie polerowana, dlatego zakładanie licówek jest procesem odwracalnym. Procedura sprawdzi się szczególnie w przypadku chęci zmiany koloru szkliwa, likwidowania diastemy czy wydłużenia zębów. Natomiast szlifowanie zęba wymaga ingerencji w warstwę szkliwa, dając miejsce na przymocowanie licówki. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą wyrównać zęby odwrócone, zmniejszyć ich rozmiar lub wysunąć cofnięte zęby. Obecnie w gabinetach stomatologicznych najczęściej zakłada się licówki kompozytowe i porcelanowe. Czym się od siebie różnią? Jakie są ich wady i zalety?

Kiedy warto wybrać licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe zakłada się przede wszystkim w celu zamaskowania przebarwień na powierzchni zębów, czego efektem jest śnieżnobiały uśmiech. Ponadto, dzięki nim można zlikwidować przerwę między zębami. Licówki kompozytowe wykonane są z materiału światłoutwardzalnego. Wykorzystuje się go przede wszystkim do wypełniania ubytków w zębach. Jedną z zalet tego rodzaju licówek jest relatywnie niska cena. Wynika ona ze stosowanego materiału oraz mniejszego nakładu pracy. Stomatolog delikatnie szlifuje wierzchnią warstwę szkliwa, a następnie przytwierdza licówkę.

Zabieg jest praktycznie bezbolesny, jednak może być również wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Wystarczy tylko jedna wizyta, aby cieszyć się białym uśmiechem. Jednak licówki kompozytowe mają również pewne wady. Przede wszystkim wyróżnia je większa skłonność do przebarwień i mniejszą żywotność. Co bardzo ważne – nie wyglądają tak naturalnie, jak licówki porcelanowe ze względu na jednolitą barwę. Zwyczajnie mogą wyglądać sztucznie na tle innych zębów.

Licówki porcelanowe – zalety

Różnice pomiędzy licówkami kompozytowymi a porcelanowymi dostrzega się w ich wyglądzie. Porcelana jest najbardziej trwałym i estetycznym materiałem. Doskonale imituje wygląd szkliwa, wygląda bardzo naturalnie i dobrze komponuje się z pozostałym uzębieniem. Licówki porcelanowe ładnie odbijają światło, dzięki czemu wydają się lśniące i gładkie. Nie są tak podatne na przebarwienia, jak licówki kompozytowe. Ponadto licówki porcelanowe wykonuje się na wymiar, co pozwala idealnie dopasować ich wielkość i kształt do pozostałych zębów. Charakteryzuje je również duża odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz dłuższy okres noszenia, który może wynosić nawet kilkanaście lat. Czy mają jakieś wady? Przede wszystkim licówki porcelanowe, ze względu na wysoką jakość i trwałość, są droższe i wymagają kilku wizyt u stomatologa w celu pobrania odcisku zębów oraz odpowiedniego przygotowania płytek. De facto patrząc na długofalowe korzyści, licówki porcelanowe nie są dużo większą inwestycją, jak kompozytowe.

Niezależnie czy wybierzemy licówki kompozytowe czy porcelanowe, warto udać się do renomowanego gabinetu dentystycznego. Obecnie możemy zauważyć ogromy rozwój dziedziny, jaką jest stomatologia estetyczna. Warszawa jest jednym z miast, gdzie funkcjonują najlepsze kliniki dentystyczne, specjalizujące się między innymi w zakładaniu wysokiej jakości licówek i innych zabiegów medycyny estetycznej. Stomatologia (Warszawa Targówek) obejmuje kompleksowe usługi, dzięki którym pacjenci nie tylko mogą cieszyć się zdrowym, ale również estetycznym uzębieniem, co zdecydowanie wpływa na pewność siebie.

Przeczytaj również: Licówki – co to, koszt oraz efekty przed i po – czyli wszystko co musisz wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *