Aparat metalowy

Klasyczne aparaty metalowe zauważyć można na zębach wielu pacjentów, będących w trakcie leczenia ortodontycznego. Trudno się temu dziwić, gdyż jest to najskuteczniejsze narzędzie w walce z wadami zgryzu lub nieprawidłowym ustawieniem zębów względem siebie. Decydując się na leczenie ortodontyczne i w razie konieczności aparat metalowy, Warszawa Targówek i Estefill to szczególnie dobry kierunek – w naszym gabinecie korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych, nowoczesnych rozwiązań.

Zadzwoń i zapisz się na wizytę już dziś!

+48 517 498 200

Aparat metalowy – istota i budowa

Co najważniejsze, aparat metalowy w leczeniu ortodontycznym wywiera niewielkie siły działające na uzębienie, dzięki czemu możliwe jest korygowanie wad zgryzu i ustawienia zębów. Budowa tego typu klasycznego aparatu jest stosunkowo prosta – składa się on głównie z przyklejanych na powierzchni w postaci niewielkich gumek dostępnych w różnych kolorach. Warto wspomnieć, że dzięki wykorzystaniu odpowiednich materiałów, aparaty metalowe charakteryzują się nie tylko wyjątkowo dużą skutecznością, ale również trwałością.zębów, metalowych zamków, które połączone są łukiem, czyli z pozoru cienkim, nieskomplikowanym drutem. Do zamocowania łuku w zamkach służą ligatury – jedyny niemetalowy element aparatu,

Aparat metalowy – przebieg leczenia

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że leczenie ortodontyczne jest procesem trwającym zazwyczaj miesiące, a niekiedy nawet lata – jego długość i szczegółowy plan zależą od wady i jej skomplikowania oraz zaawansowania, a także wieku pacjenta. Dla skuteczności leczenia aparatem, szczególnie ważną rolę odgrywają regularne wizyty u specjalisty, odbywające się w zależności od wskazań co kilka tygodni. W ich trakcie, kontrolowane są postępy leczenia oraz wymieniane i dostosowywane są poszczególne elementy aparatu, takie jak łuk lub ligatury. Warto zwrócić uwagę, że decyzję o kolorze ligatur każdorazowo podejmuje pacjent.

Warto pamiętać, że konstrukcja aparatu może w pewnym stopniu utrudniać zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej – aby zadbać o uzębienie, konieczne może okazać się częstsze szczotkowanie, a także używanie specjalistycznych narzędzi dentystycznych. Ponadto, nosząc stały aparat ortodontyczny, lepiej jest unikać między innymi pokarmów wyjątkowo twardych lub lepkich i ciągnących. Szczegółowych wskazówek dotyczących leczenia i funkcjonowania z aparatem udzieli ortodonta na wizycie, na której zakładany jest aparat metalowy – Warszawa Targówek i Estefill to miejsce, gdzie na pacjentów czeka kompleksowa opieka.

Aparat metalowy – Warszawa Targówek i Estefill – dlaczego warto?

Leczenie ortodontyczne niesie za sobą liczne korzyści, nie tylko pod względem estetycznym, ale również zdrowotnym – warto podkreślić, że wady zgryzu i nieprawidłowe ustawienie zębów mogą utrudniać zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, a także niekiedy przyczyniać się do nadmiernego obciążenia mięśni i nieprawidłowego funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego. Decydując się na skorygowanie wad, między innymi za pomocą tak skutecznych narzędzi jak aparat metalowy, zapobiegamy wielu problemom w przyszłości.