Endodoncja

Dziedziną stomatologii zajmującą się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób miazgi zębowej i tkanek okołowiechołkowych jest endodoncja. Co najważniejsze, za podstawę w leczeniu endodontycznym uznaje się leczenie kanałowe zębów. Warto jednocześnie podkreślić, że nierzadko jest to jedyny sposób na uratowanie zęba i uniknięcie jego utraty.

Zadzwoń i zapisz się na wizytę już dziś!

+48 517 498 200

Endodoncja – z czym się to je

Jedną z istotniejszych gałęzi stomatologii jest leczenie kanałowe czyli endodontyczne. Dlaczego endodoncja odgrywa w stomatologii tak ważną rolę? Przede wszystkim, przeprowadzenie leczenia kanałowego nierzadko jest jedynym sposobem na zachowanie zniszczonego zmianami chorobowymi zęba. Ponadto, leczenie endodontyczne może okazać się konieczne w przypadku uszkodzenia zębów lub przed podjęciem leczenia z zakresu protetyki.

Endodoncja – dlaczego jest tak ważna?

Wnętrze naszego zęba zawiera naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe i inne(np. limfatyczne) Cały ząb jest połączony z naszym krwiobiegiem i stanowi jeden integralny układ.

W sytuacji, kiedy szkodliwe i niszczycielskie drobnoustroje dostaną się do zęba, dochodzi do rozsiewania ich na CAŁY organizm! Wraz z krwiobiegiem trafiają do nerek, wątroby, oczu, skóry itd. itp… brzmi bardzo źle

W istocie bardzo wiele chorób ogólnoustrojowych rozpoczyna się od zębów!
Dlatego niezwykle ważne jest posiadanie wszystkich, zdrowych zębów.

Endodoncja – jak wygląda

Przed rozpoczęciem leczenia, warto wiedzieć na czym dokładnie polega endodoncja(leczenie kanałowe).

Procedura ta przeprowadzana jest najczęściej w sytuacji kiedy do wnętrza zniszczonego próchnicowo zęba dostaną się bakterie powodujące zapalenie miazgi.

Leczenie kanałowe(pierwotne, inaczej po raz pierwszy) polega na usunięciu zakażonego materiału z wnętrza zęba i kanałów korzeniowych, usunięcia resztek organicznych(bakterie, martwa materia), dezynfekcji i sterylizacji kanałów korzeniowych i następnie wypełnieniu kanałów korzeniowych materiałem leczniczym.

Ponowne leczenie kanałowe(tzw. reendo) jest to zabieg, który polega na usunięciu zakażonego materiału z zęba,  wnętrza kanałów korzeniowych, usunięcia resztek organicznych(bakterie, martwa materia), dezynfekcji i sterylizacji kanałów korzeniowych i następnie wypełnieniu kanałów korzeniowych materiałem leczniczym.

Warto także zwrócić uwagę na szybko postępujący rozwój w dziedzinie jaką jest endodoncja – w naszym gabinecie korzystamy wyłącznie z najnowocześniejszych rozwiązań tj. laser Erb:YSSG oraz diodowy 940nm, mikroskop, endometr, leczenie maszynowe i wspomagane laserem LAEBA* –  metody te znacznie poprawiają komfort pacjenta, bezpieczeństwo, pewność oraz trwałość leczenia

Endodoncja – czy boli?

Bardzo często wśród pacjentów zaobserwować można lęk przed zabiegami z dziedziny jaką jest endodoncja.

 

Dyskomfort wzbudza nie tylko sama wizja wizyty w gabinecie stomatologicznym, ale również możliwość wystąpienia dolegliwości bólowych związanych z leczeniem kanałowym. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że odpowiednio dobrane znieczulenie pozwala całkowicie wyeliminować ból podczas przeprowadzania procedury.
Dysponujemy najnowocześniejszymi możliwościami i sprzętem do znieczuleń miejscowych – znieczulenie i zabieg może być całkowicie bezbolesne: przed, w trakcie i po zabiegu.

 

Właśnie dlatego, niezwykle ważny jest wybór gabinetu, w którym przeprowadza się zabiegi w zakresie takim jak endodoncja – u nas zawsze możesz liczyć na profesjonalizm specjalistów, co w znacznym stopniu przekłada się na komfort pacjenta.

Zapoznaj się z ofertą w odpowiednim dziale i skontaktuj się telefonicznie w razie jakichkolwiek pytań!

Stomatologia estetyczna – sprawdź naszą ofertę!