Skaling zębów

Poza codziennym dbaniem o higienę jamy ustnej, dla zachowania dobrego stanu uzębienia niezbędne okazać się może regularne przeprowadzanie profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych w gabinecie stomatologicznym. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów tego typu jest skaling zębów.

Zadzwoń i zapisz się na wizytę już dziś!

+48 517 498 200

Skaling zębów – istota

Celem przeprowadzania skalingu zębów jest usunięcie nagromadzonego kamienia nazębnego, który odkłada się głównie w pobliżu szyjek zębowych. W uproszczeniu, kamień nazębny tworzy się ze zmineralizowanych resztek pokarmowych, składników śliny i bakterii. Co ważne, gromadzący się na powierzchni zębów kamień stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii, co może skutkować między innymi próchnicą lub paradontozą. Warto w tym miejscu podkreślić, że powstawaniu kamienia sprzyjają między innymi niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także częste spożywanie napojów takich jak kawa lub herbata i niektórych pokarmów. W uniknięciu problemów zdrowotnych wynikających z nagromadzenia kamienia nazębnego skutecznie pomóc może jedynie skaling zębów.

Skaling zębów – zalety

Zapobieganie chorobom w obrębie jamy ustnej to nie jedyna korzyść płynąca z przeprowadzania skalingu zębów. Warto podkreślić, że usunięcie kamienia nazębnego znacznie wpływa również na estetykę zębów, co sprawia, że uśmiech po zabiegu jest bielszy, a ewentualne przebarwienia zredukowane. Co więcej, jest to zabieg stosunkowo prosty i bezpieczny, a przeciwwskazań do jego wykonania jest niewiele i dotyczą one jedynie niektórych metod usuwania kamienia.  W Estefill do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie.

Skaling zębów – przebieg zabiegu

Metod usuwania kamienia nazębnego jest kilka i w zależności od przypadku mogą być one łączone podczas jednego zabiegu, aby zapewnić jego maksymalną skuteczność. Warto podkreślić, że sam zabieg skalingu zębów jest zazwyczaj bezbolesny, jednak niekiedy pojawić się może odczucie dyskomfortu, dlatego nie wyklucza się możliwości podania znieczulenia miejscowego. Co więcej, dyskomfort i nadwrażliwość zębów mogą pojawić się również bezpośrednio po zabiegu, jednak są to objawy, które po krótkim czasie ustępują samoistnie.

Skaling zębów – dlaczego warto?

Zachowanie zdrowego, pięknego uśmiechu jest niezwykle ważne nie tylko z uwagi na codzienne funkcjonowanie, ale również ze względów estetycznych – stanowi on swoistą wizytówkę każdego człowieka i pomaga budować pewność siebie, dlatego warto jest odpowiednio zadbać o stan uzębienia, a regularne zabiegi higienizacyjne, w tym usuwanie kamienia nazębnego są niemal niezbędne.