Fluoryzacja zębów

Utrzymanie uzębienia w dobrej kondycji wymaga nie tylko zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej i regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa, ale niekiedy również wykonywania zabiegów mających na celu wzmocnienie szkliwa i ochronę przed próchnicą. Jednym z podstawowych zabiegów profilaktycznych w zakresie stomatologii jest fluoryzacja zębów.

Zadzwoń i zapisz się na wizytę już dziś!

+48 517 498 200

Fluoryzacja zębów – istota i wskazania

Przede wszystkim, warto podkreślić czym jest fluor i jaki jest jego wpływ na stan uzębienia. Pierwiastek ten, użyty w odpowiedniej ilości, pozwala uodpornić zęby na działanie bakterii, a tym samym pomaga zapobiegać próchnicy i zmniejszyć ryzyko jej ponownego wystąpienia po zakończonym leczeniu stomatologicznym. Co ważne, fluor dostarczany jest do organizmu z pożywieniem i napojami, a niekiedy także w codziennej pielęgnacji jamy ustnej, jednak należy zaznaczyć, że nie jest to dawka wystarczająca aby chronić i wzmocnić uzębienie. To wszystko sprawia, że chcąc dobrze zadbać o zęby, warto zwrócić uwagę na zabieg jakim jest fluoryzacja zębów.

Fluor nie tylko wzmacnia zęby i pomaga zapobiegać próchnicy, ale również wspomaga remineralizację szkliwa, tzn. jego odbudowę, a także utrudnia przywieranie osadu i odkładanie się kamienia nazębnego. Warto zaznaczyć, że przeprowadzenie zabiegu fluoryzacji może być rekomendowane między innymi w przypadku nadwrażliwości zębów, występowania przebarwień na ich powierzchni, w celu łagodzenia skutków leczenia ortodontycznego lub przy obecności koron bądź mostów protetycznych.

Fluoryzacja zębów – przebieg zabiegu i postępowanie po nim

Sam zabieg fluoryzacji zębów jest stosunkowo prosty i dla pacjenta całkowicie bezbolesny. Po dokładnym oczyszczeniu zębów, nakłada się na nie cienką warstwę preparatu, który tworzy swoistą powłokę ochronną i stopniowo uwalnia fluor. Co ważne, przez około godzinę po fluoryzacji powinno się powstrzymać od jedzenia i picia, a ponadto, przez przynajmniej 12 godzin nie należy szczotkować zębów. Warto również podkreślić, że dla uzyskania możliwie najlepszych efektów, dobrze jest przeprowadzać zabieg regularnie.

Fluoryzacja zębów – dlaczego warto?

Warto zwrócić szczególną uwagę na korzyści, jakie niesie za sobą fluoryzacja zębów – przede wszystkim, stanowi ona jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania próchnicy nie tylko u dzieci, ale również w przypadku osób dorosłych, a także pomaga wzmocnić szkliwo. Jednocześnie należy zaznaczyć, że nadmiar pierwiastka lub nieprawidłowo przeprowadzona fluoryzacja może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego, dlatego powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą stomatologa.