Blog

Budowa ludzkich zębów jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Ich wnętrze wypełnia miazga zęba – to ona w dużej mierze jest odpowiedzialna za ewentualne dolegliwości bólowe przy schorzeniach zębów. Czym dokładnie jest miazga zęba? Na czym polega zapalenie miazgi i w jaki sposób się je leczy?

Czym dokładnie jest miazga zęba?

Miazga zęba to dojrzała tkanka łączna, która charakteryzuje się bardzo silnym unerwieniem. Możemy ją podzielić na koronową i korzeniową, w zależności od tego, którą część zęba wypełnia. Poprzez otwór anatomiczny jest połączona z przyzębiem. Miazga zęba pełni przede wszystkim rolę odżywczą, ponieważ jest wyposażona w rozbudowaną sieć naczyń krwionośnych. W ten sposób do zęba docierają niezbędne minerały oraz tlen. Poza tym ze względu na silne unerwienie miazga zęba pełni funkcję czuciową, a także obronną.

Miazga zęba – Na czym polega zapalenie?

Zapalenie miazgi zęba następuje, gdy bakterie dostają się do jego wnętrza. Najczęściej jest to skutek nieleczonej próchnicy. Zdarza się również, że zapalenie miazgi stanowi efekt urazu mechanicznego, na przykład ukruszenia lub złamania zęba. Ponadto miazga zęba może ulec uszkodzeniu na skutek wielokrotnego wykonywania zabiegów stomatologicznych na jednym zębie. Najważniejszym objawem zapalenia są dolegliwości bólowe o różnym natężeniu. Wszystko zależy od etapu schorzenia. W późniejszych mogą pojawić się objawy towarzyszące.

Etapy zapalenia miazgi zęba?

Pierwszy etap zapalenia, to sytuacja w której miazga została dopiero zaatakowana przez bakterie. Dolegliwości bólowe pojawiają się w trakcie spożywania zimnych i ciepłych napojów, a także słodkich posiłków. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do stomatologa, a leczenie powinno odwrócić zmiany.

Drugi etap zapalenie miazgi jest niestety nieodwracalny, bo nawet usunięcie próchnicy nie jest w stanie zahamować rozwoju stanu zapalnego. Silny pulsujący ból towarzyszy wówczas pacjentowi przez całą dobę, a nasila się przede wszystkim w nocy.

W trzecim etapie zapalenia miazgi zęba dochodzi do martwicy. Dolegliwości bólowe ustają, ale ząb traci swój połysk, a z czasem ciemnieje bądź przyjmuje niebiesko-szarą barwę.

Miazga zęba – jak przebiega leczenie stanu zapalnego?

Leczenie miazgi zęba zależy od etapu stanu zapalnego. Na początku wystarczająca może okazać się stomatologia zachowawcza (Warszawa Targówek). Wystarczy usunięcie próchnicy i wypełnienie ubytku. W bardziej zaawansowanym przypadku konieczne jest założenie opatrunku, a następnie wypełnienie ubytku. Jeśli zapalenie miazgi ma charakter nieodwracalny, jedynym wyjściem jest leczenie kanałowe polegające na usunięciu wszystkich martwych tkanek i wypełnieniu wnętrza zęba.

Jakie powikłania powoduje nieleczone zapalenie miazgi zęba?

Nieleczone zapalenie miazgi zęba prowadzi do licznych powikłań. Należą do nich: zapalenie okostnej, degradacja kości w okolicach zęba, zakażenie tkanek, a nawet powstawanie ropni oraz tworzenie się przetoki czy torbieli. W skrajnych przypadkach, gdy bakterie dostaną się do układu krwionośnego może dojść do zapalenia mięśnia sercowego i sepsy.

Wszystkich pacjentów, którzy odczuwają objawy zapalenia miazgi zapraszamy niezwłocznie do naszej kliniki – stomatologia Targówek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *